Beton je v interiéru velmi oblíbený, ale je poměrně drahý. Alternativou může být výmalba s betonovým efektem

Betonové stěrky se poslední dobou hodně objevují v moderních a industriálně laděných interiérech. Beton se výtečně kombinuje s přírodními materiály. Ať už je to dřevo či ratan nebo bambus. K tomuto netradičnímu, leč velmi žádanému a modernímu osvěžení vaší domácnosti můžete přijít i snadno a levně.

Nabízí se hned několik možností. A to jak pro zkušenější malíře, tak pro úplné začátečníky. Prozradíme vám, jak docílit stěny, která vypadá jako benátský štuk.

Barvící sada

K tomu, abyste docílili toho, že stěna či stěny budou vypadat, jako stěrka betonem (benátský štuk) potřebujete buď:

  • Sadu, která obsahuje vše potřebné. To znamená betonovou pastu, betonovou lazuru ve světle a tmavě šedé barvě, houbičky, štětec a stěrku. V tomto případě je však potřeba důkladně nastudovat, jak na to a mít i určitou praxi. I když zvládnout by to měl každý šikovnější a manuálně zručný začátečník.

  • Další možnost je snadnější. Jedná se pouze o hustší barvu, která připomíná beton, nikoliv přímo betonovou pastu. I zde je potřeba další pomůcky, jako je štětec, váleček, stěrka, jemný smirkový papír. I tato technika je pro ty, kteří už někdy malovali anebo si alespoň důkladně nastudovali postup. Určitě vždy vyzkoušejte nejdříve nanečisto, než se pustíte do díla.

Nejlevnější možnost s perfektním výsledkem

Poslední možnost zvládne úplně každý a je nejlevnější. Ovšem trvá delší čas a je to trochu o hraní. S touto technikou mám i vlastní zkušenost a skutečně vypadá v interiéru úžasně. Samozřejmě, že je důležité, jako před každou výmalbou, stěny (či stěnu) nejdříve připravit. Očistit, zasádrovat a vyhladit díry, odmastit a případně nanést základní vrstvu. Potom už stačí nanášet pomocí štětce šedou a bílou barvu, kterou pomocí houbičky vždy jemně rozetřete. Jak to můžete vidět v přiloženém videu. Odstín šedé záleží jen na vás.

Osobně jsem použila o něco tmavší odstín, než vidíte ve videu. Některé barvy jsou již přímo k tomuto účelu určeny (pro patinu na stěně), ale musíte pátrat. Jinak je v tomto případě úplně jedno, jaku značku barvy zvolíte. Lze to i s klasickými barvami. Nicméně šedou i bílou je lépe použít od jednoho výrobce. A ještě jeden trik: namísto houbičky lze použít i pokrčenou suchou hadru. Obojí vypadá skvěle. 

Na závěr: pokud si netroufáte ani na jednu z možností, pak zkuste tapetu. Není to sice tak levné, jako třeba poslední tip, jak získat benátský štuk, ale pořád je to finančně méně náročnější, než skutečný benátský štuk. A také méně dřiny a nepořádku. 

Obrázky: italianbark