Holubi si k osídlení vyberou jiný balkón. Spolehlivě je odradí ocet i chilli

Fotografie: Depositphotos

Balkón je suché, závětrné místo, těžko se holubům divit, že si ho volí za své útočiště. Nenechte je zvítězit a vyžeňte je levně a ekologicky.

Pro někoho je představa krmení holubů romantická, většina lidí ale při soužití s těmito ptáky skřípe zuby. Jsou všude, kálí všude, otravují všude a co víc, roznášejí mnoho nemocí. Do vítězného boje s nimi vyrazte s ekologickou zbraní hromadného ničení – octem.

Nemoci jsou u holubů denní chléb

Holubi, zdomácnělí potomci holuba skalního, dnes představují mor většiny velkých měst. Jejich trus se leskne na fasádách budov, na autech, chodnících, lavičkách, zkrátka všude. Holubí trus přitom obsahuje mikroby, plísně a parazity, všechno pro člověka nebezpečné. Za rok jeden zástupce tohoto ptačího pokolení přitom dokáže vyloučit asi 10 až 12 kg trusu, jak upomíná portál ČeskéNoviny.

Kromě trusu je potřeba si dát pozor i na samotné ptáky. Holubi bývají často hostiteli viru klíšťové encefalitidy, mohou mít ale také toxoplazmózu nebo salmonelu. V hnízdech pak číhá nebezpečí v podobě roztočů, na jejichž kousnutí může lidské tělo reagovat alergickou reakcí. K přenosu nemocí přitom nemusí dojít ani přímým kontaktem, stačí už samotné vdechování prachu z holubích hnízd. A z tohoto důvodu je důležité nenechat holuby hnízdit v blízkosti lidí.

Krtek už se zahradě vyhne obloukem. Zbavit se ho je možné i humánní cestou

Ocet nemohou ani cítit

V období mezi dubnem až srpnem se holubi stahují k lidským obydlím blíže než ve zbývající části roku. Hledají si totiž vhodné místo na hnízdění, přičemž takové terasy nebo ještě lépe balkóny jsou pro jejich potřeby naprosto ideální. Takže jakmile na balkóně najdete prvních pár větviček, na nic nečekejte – nastává čas útoku.

Holubi na památníku
Fotografie: Freepik

Holubům vadí jen máloco, ale ocet přímo nenávidí. A nejsou sami, ocet dokáže zabránit i návštěvám potravinových molů, jak jsme informovali na BydlímeÚtulně. Stejný fígl vám tak pomůže i proti holubům – stačí smíchat ocet (je jedno, jestli klasický, nebo jablečný či vinný) s trochou vody. Pro větší efekt můžete dle DomekiOgrodek přidat lžičku chilli. Směsí postříkejte balkón a holubi se místu vyhnou obloukem. Ocet vám pak mimo jiné pomůže i jako dezinfekce při odstraňování holubího trusu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*