Zbavte se bodláků na zahradě bez sebemenší námahy díky tomuto domácímu postřiku

Fotografie: Robert Flogaus-Faust / Creative Commons / Attribution 4.0

Plevel – noční můra všech zahrádkářů. Je v chodníku, trávníku, v záhonech i ve skleníku. Proroste asfaltem, někdy se podplazí pod překážkou a vykoukne na druhém konci.

Všechny druhy plevele jsou nepříjemné, neboť dusí kulturní plodiny, berou jim vláhu i živiny. A množí se neuvěřitelnou rychlostí. K těm nejúpornějším patří Cirsium neboli pcháč oset. Prostě bodlák. Jestli jste někdy viděli celý kořen bodláku, nestačili jste se jistě divit, jak je dlouhý. Při vytrhávání ho vždy přetrhnete a z každého zbylého kousku vyroste nová rostlina. Při rytí ho přeryjete nadvakrát a máte rostliny tři i čtyři. A ty vám udusí všechno kolem, neboť jak víte, všechny druhy pcháče jsou poměrně vysoké i široké.

Zabraňte bodlákům v kvetení

Kromě kořene se bodláky velmi snadno množí semeny, jichž jedna rostlina vyprodukuje tisíce. A ještě ke všemu ukrutně píchají. Jak tedy na to, abyste se bodláků v zahradě zbavili? Odstranění bodláků vyžaduje trpělivost a důslednost, píše web Twice. Nejprve je důležité zabránit bodlákům v kvetení, protože když vykvetou, začnou produkovat semena, která se snadno šíří větrem. Pravidelné sekání nebo odstraňování květů může pomoci zabránit jejich rozšíření. V případě, že bodláky již vykvetly, je nutné odstranit květy dříve, než dozrají semena.

Vytrhávání a mulčování

Pro odstranění bodláků i s kořeny je možné použít selektivní herbicidy, které jsou účinné zejména na jaře. Při aplikaci herbicidů je důležité dodržet návod k použití a zvážit možný dopad na okolní rostliny a životní prostředí. Proto k této metodě přistupte jen v naléhavých případech. Alternativně lze využít ruční odstranění bodláků, což je sice pracnější, ale ekologičtější metoda. Důležité je odstranit co nejvíce kořenového systému, aby nedošlo k regeneraci rostliny.

Bodláky patří k nejhorším druhům plevele
Fotografie: Pixabay

Mulčování může také pomoci potlačit růst bodláků tím, že zabraňuje pronikání světla k půdě a podporuje růst jiných rostlin, které mohou bodláky vytlačit, radí ThePracticalPlanter. Kromě toho je dobré udržovat zahradu v dobrém stavu a podporovat zdravý růst ostatních rostlin, což může pomoci snížit šance na výskyt bodláků. Vždy je však nejlepší sledovat zahradu a včas zasáhnout, než se bodláky a další plevel na zahradě příliš rozšíří.

Za neodstranění těchto rostlin ze svého pozemku vám hrozí astronomické pokuty

Hubení bodláků octem

Chce to však silnější ocet, než je ten kuchyňský. Ten je totiž zhruba 5%, a vy byste na zničení plevele potřebovali, aby obsahoval 15–45 % kyseliny octové. Ale nebude stačit rostlinu postříkat. Musíte ji uříznout a ocet nastříkat přímo do řezu na stonku, případně do řezu na kořenech. Nejvhodnějším obdobím je jaro a podzim. Budete-li postřik octem provádět opakovaně a u všech pcháčů, měli byste se jich zbavit trvale. Tedy spíš do té doby, než k vám vítr přivane semena od sousedů. Ještě horším plevelem na pozemku je bolševník. Za ten vás mohou postihnout i tučné pokuty, jak jsme na BydlímeÚtulně také psali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*