Většina lidí při pěstování malin zapomíná na tento klíčový krok. Následující finta zajistí bohatou sklizeň

Fotografie: Hefin Owen / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Úroda malin závisí na vhodné péči o tohle drobné ovoce. Důležité je správné hnojení, zálivka a mulčování. 

Maliny se pěstují především pro lahodnou chuť. Jsou určeny k přímé konzumaci, do moučníků a dezertů, marmelád i zmrzlin. Kromě chuti však maliny obsahují cenné látky, především řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Takže jsou lidskému organismu dost prospěšné. Zdravá a bohatá úroda malin je dobrou vizitkou každého zahrádkáře.

Zalévání maliníků

Co se zalévání malin týká, měli byste půdu udržovat spíš vlhčí, ale nikdy ne přemokřenou. To by totiž vedlo k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostlin. Proto je vhodné zajistit drenáž půdy, aby přebytečná voda měla kudy odtékat. Někdo pěstuje maliny i v nádobách a tam jsou otvory ve dně nádoby a pár hrstí štěrku pod zeminou nutností. Maliny preferují zálivku méně vydatnou, avšak pravidelnou, uvádí web Deccoria. Zejména během déle trvajících suchých období. Zálivka musí být přiměřená; sucho negativně ovlivňuje kvalitu plodů, přemokření podporuje rozvoj hniloby a plísní.

Hnojení malin

Hnojení je směrodatné pro zdravý růst maliníků a k zajištění bohaté úrody. Mělo by proběhnout dvakrát do roka. Na jaře před kvetením aplikujte první dávku hnojiva, určeného pro drobné ovoce a bobuloviny. Optimální je použití NPK přípravků. Pokud je hnojivo granulované, zapracujte jej dobře do půdy, aby nespálilo kořeny. Hnojivo s vyšším obsahem dusíku podpoří růst zelených částí. Na podzim přihnojte přípravkem obsahujícím víc draslíku a fosforu. Tyto prvky činí rostliny odolnějšími před zimou a připraví je na dobrou úrodu v příštím roce.

Úroda malin přináší radost hlavně dětem
Fotografie: Pixabay

Pro zazimování můžete ještě přidat kompost. Chcete-li místo průmyslových hnojiv využít hnojivo organické, pak každé 2–3 roky použijte uleželý koňský hnůj anebo dobře vyzrálý zahradnický kompost. Kdybyste chtěli záhon malin teprve zakládat, zvažte vhodnou předplodinu. Luštěniny nebo obiloviny přirozeně obohatí půdu látkami, které maliníky vyžadují. Ještě je třeba zdůraznit, že maliny jsou citlivé na chlór, a proto používejte hnojiva bez něj. Z přírodních hnojiv můžete použít kopřivovou jíchu nebo popel ze dřeva – ten dokáží rostliny obzvláště ocenit, jak jsme na BydlímeÚtulně už dříve napsali.

S tímto levným hnojivem bude pěstování rajčat a okurek hračkou. Příprava vám zabere 5 minut

Mulčování

Mulčování je užitečné z mnoha důvodů. Pomáhá udržet vlhkost v půdě, potlačuje růst plevelů a ochraňuje před extrémními teplotami (maliníky koření poměrně mělce a přílišné vedro nebo naopak mrazy by mohly kořenový systém poškodit). Během vegetačního období můžete mulčovat posečenou trávou. Na podzim jsou vhodnými materiály piliny, dřevěné štěpky nebo borová kůra, ale i shrabané listí, pokud není napadené škůdci a chorobami.

Prořezávání maliníku

Pro zdravý růst a bohatou sklizeň je nezbytné pravidelné prořezávání, radí na webu TheSpruce. Odstraňujte staré (přes 4 roky) a nemocné výhony a ponechávejte jen silné a zdravé rostliny. Plodnost maliníků se totiž každým rokem snižuje, po čtyřech letech jsou výhony staré a už většinou moc neplodí.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*