Bydlení v garsonce nemusí být stísněné…

Garsonka je vskutku malý byt, ale pro první bydlení ideální. Provozně není nákladný a mladý člověk si tak může vyzkoušet první samostatné krůčky. Garsonka je vhodná i pro single ženy či muže, případně pár, který si chce zkusit první společné bydlení, než zvolí byt větších rozměrů. Bydlení v bytě kapesních rozměrů nemusí být žádná hrůza, pokud obyvatelé k zařizování přistoupí kreativně.

Stane se, že si z finančních důvodů nemůže člověk příliš vybírat. Přestože by dal raději přednost bytu 2+kk či 2+1, koupí či pronajme si garsonku. Ale jak vměstnat do jedné místnosti miniaturní kuchyňku, postel, pohovku, televizi, skříň a další vybavení? Na první dojem se může zdát, že jde o nesnadnou misi a bude to docela ponorka, mít ložnici, obývák, kuchyni v jednom pokoji.

Jeden nebo dva?

Velmi záleží na tom, zda garsonku bude obývat pár nebo pouze jeden člověk. Ono totiž každý si občas rád „ukořistí“ kousek prostoru sám pro sebe a potřebuje mít svůj vlastní kout. Na to pamatujte i v případě, že máte zcela idylický vztah. Budete-li v garsoniéře bydlet sami, je možné i tak malinký byteček rozdělit do různých zón, které ačkoliv spolu splývají, zachovají si autonomii.

Když se chce…

Když se chce, všechno jde – aneb kde je vůle, daří se vyřešit vše, včetně rozmístění nezbytně nutného nábytku tak, aby byt nepůsobil jako skladiště. Pro tak malý byt je vhodné využít každý volný prostor, ale nepřeplácat! Spaní může vyřešit patrová palanda na míru (nemáte-li dostatečně vysoké stropy). Případně patrovou postel koupit hotovou a nechat zkrátit nohy dle potřeby. Umístěním pohovky, malého stolku a TV na zeď pod palandu získáte obývací prostor.

 

Jestliže vám ze zdravotních důvodů patrová postel nevyhovuje, můžete si pořídit multifunkční nábytek. Tedy rozkládací pohovku a různé zóny oddělit pomocí paravánu. Nabízí se i možnost nechat si vyrobit nábytek na zakázku, protože v tak malém bytě toho nábytku tolik nebude potřeba. Ale to už je také otázka toho, zda se jedná o vlastní byt, kde se vyplatí investovat nebo pronájem na určitou dobu. Vhodné jsou vestavěné skříně do stropu s menší hloubkou, minimalistická kuchyňka uzavřená do skříně, vyklápěcí postel, konferenční stolek, který se dá proměnit na jídelní atd.

Obrázek: freshome.com