Chalupaření a chataření propadá stále více Čechů

Pro naše končiny je zcela typický páteční úprk z rušného a chaotického města někam na chlupu/do klidu. To si určitě pamatuje již několikátá generace, protože takto to funguje už hodně dlouhou dobu. Pak se na chvíli chalupaření uklidnilo, ale opět nabírá na intenzitě. Důvodů existuje hned několik. 

Chalupáři, chataři a chalupníci

Tento chatařský fenomén započal v prvorepublikové vlně trampingu, kdy se jezdilo do chatových osad v lesích či do srubů. Po válce, když se vylidnilo pohraničí, zůstalo mnoho chalup prázdných a nebyl problém si pěknou chalupu pořídit za pár korun. A tak se do hor namísto hospodářů a chalupníků stěhovali chalupáři. Pokud přeci jen někdo odolal a zůstal, začalo se dělit místní na domorodce a chalupáře na „lufťáky“. Protože jezdili pouze na víkend a přes týden žili ve městě, kde měli svou práci.

Lidem po několik desítek let tyto chalupy nahrazovaly zahraniční dovolené, které jak si jistě mnoho z vás pamatuje, byly téměř nedosažitelné. Právě to se začíná dít nyní. Nová doba sice umožňuje lidem navštěvovat cizí země, ale mnoho Čechů dává přednost právě chalupě. Jednak z finančních důvodů, a také proto, že pořízení chaty vyjde levněji než koupě rodinného domu. A komu by se chtělo o víkendech sedět v panelákovém bytě (betonové králíkárně). I nyní je důvod stejný, jako před lety. Vysmahnout z města pryč a užít si víkend někde v přírodě. Ohýnek, hřiby, čerstvý vzduch, kočka na zápraží, příroda, cvrlikání ptáčků, zurčení potůčku, šumění stromů, pohoda, relax.

Počet chalupářů roste

Někdy kolem roku 1990 mělo chalupu zhruba 400 tisíc rodin, o 10 let později už to bylo o 32 tisíc rodin více a dnes vlastní nějakou tu chalupu přes půl milionu rodin.  Chlupu si však lidé nepořizují pouze kvůli letní dovolené či příjemným víkendům, ale často proto, že myslí na budoucnost. Mnoho rodin má v plánu byt nechat mladým nebo prodat a na stará kolena jít právě na chalupu, kterou si za ta léta pomalu, postupně zvelebí. Důvodem, jenž lidi drží ve městě je i práce, kterou by na horách či v malé vísce nesehnali. Na důchod je už to vlastně jedno a aspoň budou mít vnoučátka kam jezdit. Propadli jste i vy chalupaření?

Obrázek: pixabay.com