Čištění dlaždic bez chemie. Pomohou běžné věci z kuchyně

Většinu koupelen a kuchyní z větší či menší části zdobí dlaždičky a dlaždice. To může být při čištění dlaždic problém. Ne však velký. Máme jimi obložené stěny a často se nacházejí i na podlaze. Většinou je volíme z praktických důvodů, domníváme se, že jsou odolné a že jejich údržba je snazší, než tomu je u jiných povrchů.

Na jednu stranu máme pravdu, ale i dlaždičky vyžadují náš pravidelný úklid, neboť hlavně jejich spáry jsou náchylné na usazování nejrůznějších nečistot. Dnes vám přinášíme radu, jak můžete i ty nejšpinavější dlaždičky či dlaždice snadno a rychle vyčistit, navíc bez použití chemie. Bude vám k tomu stačit zázračná trojice – jedlá soda, ocet a citronová šťáva.

Konec špinavých dlaždiček

Pokud chcete, aby vaše dlaždičky a dlaždice opět zářily novotou, vyzkoušejte osvědčenou kombinaci octa, jedlé sody a citronové šťávy. Nejlepší je smíchat půl šálku jedlé sody, čtvrt šálku octa a třetinu šálku čerstvě vymačkané citronové šťávy s pěti litry vody. Vzniklou směs pečlivě promíchejte, aby se jedlá soda rozpustila,  a tuto směs následně nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Za pomoci rozprašovače poté směs nastříkejte na znečistěné dlaždičky a nechte přibližně deset až patnáct minut působit. Po uplynutí této doby nečistoty jednoduše setřete houbičkou či hadříkem. Podobným způsobem lze směs použít také k vytření podlahy.

Levné, všestranné a ekologické

Jedlá soda i ocet jsou již po celá desetiletí vyhledávanými a účinnými pomocníky v našich domácnostech. Kromě využití v kuchyni jsou totiž skvělými univerzálními čisticími prostředky, které se hodí na všechny typy nečistot i všechny typy povrchů. V neposlední řadě jsou také mnohem levnější a ekologičtější, než nejrůznější specializované produkty, které můžeme zakoupit v drogerii.

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný si dokáže poradit se všemi napečenými nečistotami ve vaší troubě či sporáku, ocet snadno odstraní vodní kámen z rychlovarné konvice, pračky i baterií. Své uplatnění najde také v případě, že potřebujete vyleštit okna či odstranit nepříjemný zápach z ledničky.

Fotografie: Pixabay