Sobecky odložené odpadky na chodbě si zaslouží pozornost sousedů. Pomoci může i domovní řád

Fotografie: Friedjof / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Společné soužití v bytových domech může být problematické hned v několika oblastech. Aby nevznikaly zbytečné problémy, je potřeba, aby sousedé byli vzájemně ohleduplní.

Možná to znáte, možná je to pro vás něco nemyslitelného. Jak se ukazuje z řady diskuzí na internetu, je mnoho lidí, kteří nevynášejí odpadky ihned, ale běžně je nechávají před dveřmi svého bytu. To se pochopitelně nemusí každému líbit, protože na společné chodbě jste pak nuceni čichat nelibé pachy. Je možné proti sousedovi, jenž nevynáší odpadky, nějak zakročit?

Někomu je to jedno, jiný to nemůže vystát

Zdá se, že v některých domech se jedná o běžnou praxi a nikdo si na nic nestěžuje. Pokud večer dáte před dveře pytel s odpadky a ráno ho vynesete po cestě do práce, nemusí to představovat takový problém. Jsou však lidé, kteří odpadky u sousedových dveří nemohou vystát už z prostého principu. Faktem je, že takový balíček může opravdu zapáchat a může z něj téct i tekutina, jež znečišťuje společný prostor chodby.

Pokud vám vadí, že soused nechává před dveřmi odpadky, pak je nejjednodušší, když si s ním promluvíte. Slušně mu vysvětlete, že vám to vadí, a poproste ho, aby odpadky vynášel hned a nenechával je na společné chodbě. Můžete také na domovní dveře umístit lístek s prosbou, aby lidé nenechávali odpadky u dveří.

Zkuste souseda trochu pozlobit

Jestliže se vaše snahy minou účinkem, můžete se obrátit na správce domu nebo předsedu SVJ a pokusit se zákaz dostat do stanov SVJ nebo do domovního řádu. Pokud by váš soused byl opravdové „prase“ a pravidelně nechával odpadky na chodbě i několik dní, jistě máte možnost obrátit se i na policii. Ta by mohla souseda pokutovat za znečišťování společných prostor.

Vykutálená komunikace zlodějů o domácnostech: Značkami informují o příležitostech

odpadkový koš
Fotografie: Freepik

A na závěr malá kulišárna, kterou vyzkoušeli někteří sousedé, a dobře zafungovala. Souseda, jenž nedbá na vaše prosby a stále nechává odpadky před svým bytem, můžete pozlobit tím, že mu k nim postavíte vlastní pytel s odpadky. Tím mu připomenete, že toto téma pro vás rozhodně není uzavřené. Podle některých diskutujících je to metoda, která jim skvěle zabrala. Soused se možná doslova chytne za nos a odpadky raději vynese hned, nebo je nechá u dveří v předsíni.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]