Ne všechen hmyz je otravný a neužitečný. Některé druhy hmyzu opylují květiny a jiné zase likvidují škůdce a neužitečný hmyz. Proto se vyplatí neházet všechny do jednoho pytle. Sousta zahrádkářů to moc dobře ví, proto neváhá zbudovat i hmyzí domečky, aby prospěšný hmyz ještě více přilákal. Společně se dnes na tyto hmyzí kamarády zaměříme.
10 druhů nejpřínosnějšího hmyzu
1. Kudlanka nábožná – je rafinovaná a umí se dobře skrývat. Má světlou až tmavě zelenou barvu, na podzim je hnědá. Je to dravec a rychlý vrah, který se umí vypořádat se zahradními škůdci. Loví brouky, mšice, mouchy a další hmyz.
2. Včely – včely jsou nezbytnou součástí životního cyklu růstu rostlin. Jsou považovány za jeden z nejdůležitějších opylovačů. Zatímco se živí nektarem květin, také je opylují.
3. Slunéčko sedmitečné – coccinella septempunctata nebo také lidově beruška. Má nenasytnou chuť k jídlu. Na jejím jídelníčku se objevují škůdci, jako jsou mšice, molice a další škůdci, kteří poškozují rostliny.
4. Motýli – motýli jsou velmi úžasný hmyz. Je potěšením sledovat je, jak se třepotají po zahradě. Jsou barevní, krásní, úžasní. Hnízdí na květech, živí se nektarem a přenášejí pyl, aby oplodnili ostatní rostliny a povzbuzují růst rostlin.
5. Síťokřídlí – tento druh hmyzu patří do řádu dravého hmyzu s dokonalou proměnou. Je to ničitel mšic číslo jedna, a to jak v jejich larválním, tak v dospělém stádiu. Samice kladou vajíčka do larev molic a mšic a od narození je larvy začnou pojídat. Jsou to velmi agresivní a nenasytní predátoři.
6. Šídlo – tento užitečný hmyz se živí jiným létajícím hmyzem a škůdci, jako jsou komáři, mouchy, můry, molice, ovocné mušky a jejich larvy. Jsou zvědaví, ale neškodní a pozvat je do vaší zahrady je vynikající způsob, jak přirozeně omezit škůdce.
7. Žížaly – není třeba informovat, že jsou jedním z nejužitečnějších hmyzu. To ví asi každý. Jejich trus poskytuje rostlinám živiny, také provzdušňují půdu a regulují její pH.
8. Čmeláci – jsou to velcí, krásní, chlupatí opylovači. Čmeláci opylují rostliny a živí se nektarem. Stejně jako včely žijí také v koloniích, ale v půdě, listovém odpadu nebo v dutých polenech. Pěstování ovocných stromů podporuje výskyt čmeláků v zahradě.
9. Pavouci – pavouci jsou strašidelní pro většinu z nás, ale patří k nejužitečnějšímu hmyzu v zahradě. Může existovat několik druhů, které mohou být nebezpečné, ale většinou jsou neškodní, a loví komáry, mouchy, násypky, mravence, mšice a mnoho dalších škůdců a hmyzu, které v zahradě mít nechcete.
10. Střevlíkovití – ground beetles, patří k masožravým broukům. Jsou to noční lovci a jedí housenky a další hmyz i jejich vejce, která napadají vaše rostliny. Najdete je pod podestýlkami listů na tmavě zakrytých místech, v hnoji nebo kompostu. V ČR je popsán výskyt více než 500 druhů těchto brouků.