Přemýšlíte o rekonstrukci ložnice? Projděte si nejlepší a osvědčené tipy zkušených designérů

Fotografie: Freepik

Za vytvořením funkčního a moderního prostoru stojí hodiny přemýšlení a plánování. Ovšem s těmito tipy vám to půjde snáz.

Pokud jste v poslední době uvažovali o rekonstrukci ložnice nebo jakékoliv jiné místnosti, jistě jste strávili mnoho hodin rozmýšlením rozmístění nábytku, uvažováním o barevné kompozici i začleňováním jednotlivých kusů dekorací do celkového vyznění místnosti. A možná se vám ani přes všechno úsilí nepodařilo vymyslet funkční a zároveň moderní prostor. Zkuste si projít tipy od deseti designérů, kteří radí, jak v interiérovém designu docílit všeho, čeho chcete.

Uvolněte se a užívejte si navrhování

Během vymýšlení celkové koncepce upusťte od aktuálních módních trendů a zkuste vymyslet něco překvapivého, nečekaného. Jeden takový kus prostor zjemní a přitom zachová jeho moderní ráz. Energii a hravost do místnosti vnesete i kombinováním různých vzorů. Ložnice pak nepůsobí unyle a předvídatelně, naopak. Navíc kombinování různých textur je stále módní záležitostí. Když k tomu přidáte ještě jednu či dvě výrazné barvy, nemůžete šlápnout vedle.

Fotografie: Pxhere

Máte-li v ložnici nějakou dominantu (velké dřevěné francouzské okno, krb apod.) zkuste ho spárovat s nesourodým předmětem – protiklady skvěle fungují a prostoru dodávají osobitou atmosféru. Pro dosažení kýžené intimity nepodceňte výběr správného osvětlení. Vedle jednoho hlavního zdroje světla by měla být v ložnici možnost navodit příjemné přítmí za pomoci nepřímého a tlumeného světla. Vyzkoušejte umístění svítidel na / za skříň nebo za rám postele.

Zachovejte jednoduchost a praktičnost

Současnými trendy interiérového designu jsou minimalismus a zároveň ostrost a čistota. Navrhujete-li minimalistickou ložnici, mějte u sebe metr. Většina předmětů by neměla příliš vystupovat nad jednotnou linii, kterou nábytek vytváří. Je proto dobré si poznačit, v jaké výšce budete mít matraci a v jaké by se hodily lampičky. Při vybírání barev preferujte světlejší barevná schémata, která působí moderněji – bílá, krémová a zelená vás po hektickém dni vždy perfektně uklidní.

Fotografie: Pexels

V ložnici byste také měli zachovat jednoduchost a praktičnost, abyste se během drobných rituálů, jakými jsou rozestýlání a stlaní postele, příliš nezdržovali. Při výběru úložných prostor dbejte na to, aby jich byl dostatek a aby byly multifunkční – například elegantní nízká postel s prádelníkem. Ostatně tu můžete umístit na vyvýšenou plošinu, kterou si snadno sami vytvoříte a díky níž povznesete svoji ložnici na úplně novou úroveň.

Zdroj: Livingetc

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]