Domácí lékárna na parapetu. Léčivé vlastnosti tlustice, o kterých jste pravděpodobně neměli ani tušení

Fotografie: Freepik

Všichni máme doma více či méně vybavenou domácí lékárnu. Mít po ruce zásobu standardních léků na bolest, nebo zažívací problémy je naprostý základ. Samozřejmostí je také náplast, obvazy a dezinfekce na drobná zranění. Co když ale máte doma ještě jednu domácí lékárnu a nevíte o tom? Tlustice je sukulentní bylina, kterou pěstuje řada lidí doma. Tato rostlina má blahodárné účinky na lidské zdraví.

Tlustici se přezdívá strom peněz

Někteří lidé věří, že tlustice (Crassula) přitahuje peníze, bohatství a prosperitu. Navíc má i léčivé účinky, o kterých ale ví jen málokdo.

Tlustice má také údajně schopnost pohlcovat negativní energii. Traduje se, že pokud je v bytě, kde rostlina roste nemocný člověk, rostlina začne chřadnout. Její listy zežloutnou nebo zčernají. Když se nemocná osoba vyléčí, rostlina se opět zazelená.

Léčivé účinky tlustice

Drobné popáleniny, odřeniny, modřiny, řezné ranky – nastrouhejte několik listů na struhadle a přiložte je na postižené místo. Zajistěte listy obvazem a nechte působit. Zábal měňte každých 5 hodin.

Bodnutí hmyzem – namažte místo vpichu nebo kousnutí šťávou z jednoho listu. Aplikujte 4 × denně. Zánět močového měchýře a ledvin – rozmixujte 5 listů a zalijte je horkou vodou (200 ml). Nechte na hodinu odstát. Pijte jednu lžíci odvaru 20 minut před jídlem 2 × denn. Bolest v krku – potřebujete šťávu z deseti listů, tu zalijte teplou vodou (300 ml). Kloktejte tento odvar 3 × denně po jídle

Fotografie: Freepik

Žaludeční vředy – jednu hodinu před prvním jídlem snězte 2 listy rostliny a důkladně je žvýkejte. Opary na rtech – postižené místo mazejte šťávou z několika listů několikrát denně. Artritida – šťávou z 13 – 15 listů mazejte bolestivá místa (klouby) na noc.

Původ tlustice

Tlustice je původem z Afriky. V našich podmínkách se tedy pěstuje jako pokojová rostlina. Nemá ráda příliš vlhkosti. Stačí jí jen mírná zálivka. V létě ji můžete umístit do prosvětleného polostínu a zvýšit zálivku.

Užívání odvarů a šťáv tlustice vždy konzultujte se svým lékařem. Tlustice obsahuje arzen, nesmíte tedy překročit dávkování.