Proti tomuto přírodnímu postřiku nemají mšice sebemenší šanci. Ušetříte díky němu spoustu peněz

Fotografie: Depositphotos

Vytvořte si za pár korun přírodní postřik proti mšicím a ochraňte svou úrodu. Účinkuje dokonce lépe než chemické, komerční směsi.

Zeleninová zahrádka vám dělá radost, plody už se pomalu začínají vybarvovat, vše ukazuje na bohatou úrodu. Jakmile tedy na některé rostlině objevíte mšice, měli byste zpozornět. Jejich aktivitu totiž není radno podceňovat.

Mšice umí úrodě zasadit pořádnou ránu

Olezlé listy, poškozené rostliny, nedozrávající plody. To jsou jen některé ze znaků, že vaši zahrádku poctily návštěvou mšice. Tito malí broučci škodí „ohlodáváním“ rostlin, z nichž pak sají vláhu. Jejich přirozenými ochránci jsou mravenci, kteří sají sladkou šťávu, již mšice vytvářejí. Mezi jejich potírače naopak patří podle webu iZahrádkář berušky, zlatoočka nebo pestřenky.

Někdy je ale mor mšic již natolik rozšířený, že přirození nepřátelé na jejich potlačení nestačí. Pak byste neměli ztrácet čas a rázně zakročit. Z hlediska chemie pomohou třeba speciální oleje nebo směsi draselných solí. Extrémní zákrok představují insekticidy, které ale vyhubí všechno živé, tedy nejen mšice, ale i užitečné druhy. Další možností je přirozená cesta domácího postřiku.

Po slimácích na zahradě nezbyde ani stopa. Snadno je vyhubí i pivní past

Kvasnicový postřik pomůže

DomekIOgrodek radí vyrazit do boje proti mšicím postřikem připraveným z bylinek a droždí. Jeho jedinou nevýhodou je delší doba přípravy, výsledky ale stojí za to. Budete potřebovat:

  • kostku čerstvého droždí,
  • 1 hrnek cukru,
  • hrst oregana,
  • hrst tymiánu.
Mšice na rostlině
Fotografie: Pixabay

V první fázi si připravte kvasnicovou směs. Kostku droždí rozmíchejte v litru vlažné vody a přidejte cukr. Dobře rozmíchejte a nechte v kyblíku kvasit asi dva týdny na teplém místě, ale mimo přímé slunce.

Ve druhé fázi přidejte bylinky a nechte uležet týden. Scezený postřik řeďte v poměru asi 100 ml na 2 litry vody. Jelikož jde o přírodní přípravek, nemusíte se bát, že byste s ním rostliny „přestříkali“. Používejte ho denně a kromě napadených rostlin ho můžete preventivně aplikovat i na ostatní rostliny. I na další neduhy rostlin si můžete připravit domácí postřiky, například na padlí, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*