Domácí technika broušení nožů, se kterou si poradí i laik: Nepoškodíte tak ani levné čepele

Fotografie: T. Bjornstad / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Broušení nožů doma není nic neobvyklého. Jsou k tomu určeny jak klasické ruční brousky neboli brusné kameny, tak i brousky elektrické.

Taky vás to pižlání tupým nožem už nebaví? Třeba při krájení masa je to vyloženě namáhavé, obzvláště pro ženy. Chlap má přece jenom v ruce větší sílu. V šuplíku máte většinou slušnou zásobu nožů, ale pořádně nekrájí ani jeden. Tak co se s tím dá dělat? Rozhodně je nevyhazujte. Existuje několik metod k domácímu nabroušení nožů a zvládnou je jak muži, tak i ženy.

Nože mají být ostré

K tomu, aby vaše řezné kuchyňské nástroje byly neustále dokonale funkční, je nutné, abyste si vybrali vhodný typ brousku. Existuje jich celá řada, a to od klasických brousků až po ty nejmodernější elektrické. Chcete-li použít běžný brusný kámen čili brousek, je důležité, abyste ho před použitím máčeli ve vodě (po dobu 5–10 minut). Tak se zvýší jeho účinnost a sníží opotřebení nože. A kovové částice z nože se nebudou usazovat mezi zrny brousku.

Na některé typy brousků se nanáší také trocha oleje, uvádí web DenisHenry. Až začnete nůž přebrušovat, musíte brousek držet ve vhodném úhlu – tento náklon činí něco kolem 20 stupňů. Ale až to několikrát zkusíte, přijdete na to sami; cit vás přiměje držet brusný kámen vhodným způsobem.

Češi se teprve nyní dozvídají o tomto geniálním fíglu, díky kterému lze nabrousit nůžky bez špetky námahy

Jaký brousek vybrat

Při broušení nožů musíte použít správnou zrnitost. Každý brousek má dvě strany, a to hrubou a jemnou. Už teď je vám jistě jasné, že nejprve nůž obtahujete hrubou stranou, tu jemnější použijete na takzvané doleštění. Brousky bývají často číselně označeny. Nižší čísla značí vyšší hrubost a naopak. Brousky s malou zrnitostí slouží k obrušování, případně tvarování ostří. Střední zrnitost použijete k vlastnímu nabroušení. A brusné kameny s tou nejjemnější zrnitostí jsou určeny k tzv. uzavření ostří. Jde vlastně o konečné vyhlazení.

I ocílka pomůže při broušení nožů
Fotografie: Pixabay

No, a pak jsou důležité ty jednotlivé tahy brousku – provádějte je rovnoměrně, a to po celé délce čepele. Jen tak dokážete zajistit, aby se celé ostří pěkně obnovilo. Drobné nerovnosti nože můžete vyhladit i ocílkou, doporučují na webu VeseléBydlení.

Domácí pomůcky k broušení

Kdo tyto nástroje nemá, může zkusit nůž nabrousit o schody nebo o spodní hranu keramického hrnku. Vyzkoušejte to na jednom z vašich nožů, a když se vám to podaří, můžete tímto způsobem pokračovat nadále. Jestli se váš pokus nezdaří, raději si zakupte vhodný brousek. A jestli v domácnosti používáte víc než osm nožů, to už by se vyplatilo, abyste si pořídili elektrický brousek. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, jak můžete doma nabrousit nůžky.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*