Černé skvrny na silikonu v koupelně jásají z nedbalosti. Plíseň spolehlivě zastaví i prášek do pečení

Fotografie: Depositphotos

Černé skvrny, které se objevují v koupelně, jsou jasnou známkou přítomnosti plísní a hub. Nejenže to koupelnu hyzdí, ale hlavně to velmi špatně působí na vaše zdraví.

Nejlepší samozřejmě je takový silikon vyměnit. Nicméně tím se nezbavíte jádra problému. Existují i jiné prostředky, jak nepříjemný jev eliminovat. Jak tedy konkrétně na to? Černé skvrny jsou špatným znamením ukazujícím, že se vám doma usadily plísně. Jako nejlepší metoda se může jevit zavolat profesionála, ale to vás může stát spoustu peněz. Trvá to navíc dlouho a sanitární silikon růst plísně jen zpomaluje namísto toho, aby mu zcela zabránil. Co tedy udělat?

Odkud plísně pochází

Obojí je známkou vlhkosti v koupelně, která nemá kam přirozeně odejít. Současně obojí roste tam, kde není dobrý přístup vzduchu. Silikon, a hlavně mezery v něm, jsou proto ideální lokalita. Jakmile si jich všimnete, je dobré obojí odstranit, s čímž vám doma poslouží hned 4 prostředky.

Vodní kámen v zásobníku pračky je jedna věc, s plísní je to horší. Zachráncem je jedlá soda a ocet

Prášek do pečení

Tato běžná přísada se hodí nejen v kuchyni. Jde také o univerzální domácí čistič, tedy i na černý silikon. Špinavý povrch totiž stačí posypat a nechat prášek asi 20 minut působit. Jakmile doba uplyne, pečlivě povrch vydrhněte houbou nebo klidně starým zubním kartáčkem.

Jedlá soda, voda a ocet

Toto je velmi silná kombinace. Pokud si v koupelně všimnete černých skvrn, volte nejdříve vodu a ocet. Smíchejte obojí v poměru 1 porce octa na 2 porce vody. Ukazuje-li se takové činidlo moc slabé, přidejte ještě jedlou sodu. Výslednou kaši naneste na všechny skvrny a nechte ji asi 10 minut pracovat. Nakonec zbývá už jen povrch vydrhnout a opláchnout vodou.

moderní koupelna
Fotografie: Pixabay

Bělicí zubní pasta

Vynikající jsou hlavně ty s obsahem aktivního uhlí. Inkriminovaný prostor totiž parádně vydrhnou a krásně vybělí. Proto jsou ideální i pro likvidaci plísně v koupelně. Rozetřete pastu na plesnivá místa, několik minut počkejte a pak spáry vyčistěte.

Citronová šťáva

Polijte skvrny citronovou šťávou a počkejte 10 minu. Pak stačí povrch vydrhnout, nejlépe menším kartáčkem. V případě potřeby tento proces opakujte.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]