Vhodné zateplení podkroví sníží náklady na vytápění. Mezi efektivní materiály patří i vaty a pěna

Fotografie: The Energy / Smart Academy / Public domain

Pokud plánujete zateplit podkrovní místnosti, měli byste vědět, který materiál se k tomuto účelu hodí nejlépe a jak se jejich vlastnosti mezi sebou liší, abyste nesáhli vedle.

Ať už se chystáte stavět nebo rekonstruovat, izolace je jedním z nejdůležitějších prvků, který ve velké míře ovlivní kvalitu a pohodlí vašeho bydlení. Podle webu Deccoria je nejčastěji využívaným materiálem vata, pěna nebo polystyren, jejich izolační vlastnosti se však liší, a proto se hodí k různému způsobu využití. Ze zkušenosti víme, že kvalitním zateplením ušetříte na nákladech za vytápění.

Vlastnosti zateplovací vaty

Jak jsme psali již dříve v článku na BydlímeÚtulně, zateplení zvýší váš tepelný komfort v průběhu celého roku. Jedním z nejčastěji používaných materiálů při izolaci podkroví je minerální vata, která se poměrně snadno instaluje. Kromě dobré tepelné i zvukové izolace se pyšní i dobrými požárními vlastnostmi, protože nepřispívá k šíření požáru.

Polyuretanová pěna

Tento způsob zateplení je velmi oblíbený způsob zateplování díky své jednoduché instalaci. Vstřikováním izolační pěny do speciálních forem, jež se umístí na krokve, nebo jejím přímým nástřikem se snižuje riziko vzniku tepelných mostů. Oproti jiným materiálům je však mnohem dražší.

Zateplení polystyrenem

Mnoho lidí využívá polystyren jako tu nejlevnější volbu. Práci s ním navíc zvládne i úplný začátečník. Špatnými postupy zde však vzniká velké riziko netěsnosti, které mají za následek snížení izolačních vlastností. Na rozdíl od předešlých materiálů je také mnohem horší jeho zvuková izolace. Podle webu Nazeleno však existuje více druhů polystyrenu v různé kvalitě i tloušťce.

Blíží se začátek topné sezóny 2023/2024. Do efektivní přípravy je vhodné zařadit také čištění prachu

podkrovní ložnice
Fotografie: Pexels

Jaké zateplení zvolit

V poměru cena a kvalita se jeví jako ideální volba minerální vata. Pokud hledáte levné řešení, nejspíš se vyplatí sáhnout po polystyrenu. Kvalitu vám však zajistí pěnová izolace, pokud ji aplikujete správně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]