Dřív bylo jedno takové pravidlo, kterého se muži drželi. Bylo to: zasaď strom, postav dům a zploď syna. V podstatě šlo o proces, při kterém muž dospěl, stal se šťastným a viděl smysl v životě. Zasadit strom je ušlechtilé a zvládne to asi každý, zplodit dítě by také nebyl problém. Problém je dne postavit dům, protože k tomu potřebujete množství povolení a ještě větší množství peněz.
Proto se řada lidí dnes pouští do různých projektů. Od mobilního domu na kolečkách, domu postaveného z dřevěných zahradních chat nebo z rybářských chatek, přes dům ze zámořských kontejnerů, UNIMO buněk nebo dokonce domu postaveného z hlíny, jílu a slámy. Právě o tom bude dnešní příspěvek.
Dům z hlíny a slámy
Michael Buck (bývalý učitel umění – 59 let) se rozhodl postavit si domek vlastníma rukama. Ke stavbě použil svou zručnost, vynalézavost, kreativitu a prastarý stavební postup. Výsledkem je kouzelný malý domek, nedaleko Oxfordu v Anglii. Domek na první pohled připomíná chaloupku z pohádky či domeček hobitů. Na jeho stavbu však použil starověkou stavební techniku.
Michael rád pěstoval různé rostliny a pečoval o zahrádku. Přednost vždy dával přírodě a přírodním materiálům, před těmi umělými. A tak ho jednou napadlo, že by mohl zkusit postavit dům vlastníma rukama, za použití čistě přírodních materiálů, jako se tomu dělalo dříve. Svůj sen tedy i zhmotnil a onen domek si postavil.
Interiér domu
Dům naplňuje jeho filozofii o ekologickém bydlení. Dnes je hodně velká poptávka po pasivních nízkoenergetických domech, které neznamenají pro přírodu zátěž, právě takový je i jeho dům. Naplňuje snahu o život v maximálním možném souladu s přírodou. Je postaven z přírodních a recyklovatelných materiálů, které se v přírodě běžně nalézají. Je to bahno, hlína, jíl, sláma, rákosí, dřevo, kámen.
Tím však zajímavost domku nekončí. Originálně vymyslel i okna, kdy použil čelní skla ze starých nákladních aut. Podlahové krytiny pocházejí ze skládky, střecha je vyrobená ze svazků rákosu. Stěny domu jsou unikátní směsí slámy a bahna, přičemž mají i vynikající izolační vlastnosti. Při stavbě nebyl použit ani jeden hřebík či nějaký elektrický nástroj.
Vestavná patrová postel
A protože jde o dům čistě ekologický, není v něm pochopitelně zavedená elektřina. Dům je vytápěn prostorným krbem, místo lednice chladí potraviny vyhloubená jáma u domu, vodu na nádobí a koupání čerpá z blízkého pramene. Toaleta je jako tomu bývalo dřív (kadibudky) v samostatné chatce na pozemku. Interiér domu je otevřený. Jedná se o jednu místnost, která je kuchyní, jídelnou, obývacím prostorem i ložnicí. Nechybí patrová postel, sedačka, vlastnoručně vyrobené police. V současné době pronajímá Michael domek ženě, která pracuje v nedaleké mlékárně a platí mu místo peněz – mlékem. Na otázku, proč se do takového projektu pustil, odpověděl: Žijeme ve společnosti, kde trávíme své životy placením našich hypoték, které nikdo nemá rád. Stáváme se novodobými otroky. Chtěl jsem ukázat, že to jde i bez finančního zatížení. Stavba domku vyšla na necelých 7 tisíc korun.
Obrázky: theplaidzebra