Starší dáma si v aukci koupila opuštěný maják. Před nastěhováním ho přestavěla k obrazu svému

Fotografie: Kim Fyson / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Při hledání letního bytu narazila Sheila na aukci, ve které se prodával maják. I přes svůj pokročilejší věk se rozhodla ho koupit a zrekonstruovat jej.

Bydlení na netradičním místě či v objektu, který původně k trvalému žití ani určený nebyl, představuje dobrodružství. A nejen to, koupě znamená rovněž příležitost zachránit zchátralé místo a dát mu nový smysl. V roce 2000 schválili v USA zákon, který umožňuje lidem z řad veřejnosti odkoupit od vlády nepoužívané majáky.

Bydlení v majáku

Když tedy o pár let později Sheila Consaul hledala letní byt, aby mohla od května do října „utéct“ ze svého hlavního domu ve Washingtonu, narazila na aukci, ve které se dražil Fairport Harbour West Lighthouse v Ohiu. Ten nakonec se svou nabídkou 1,6 milionu korun i získala. Na BydlímeÚtulně už jste dříve mohli číst o páru, který se zabydlel ve starém kostele. Dnes však půjde o maják z roku 1925, který už po 15 letech zůstal opuštěný.

„Takovou samotu bych si užívala. Jenom ta přístupová cesta by mohla být lepší,“ vyjádřila se o téměř kilometr dlouhé cestě k majáku od parkoviště kolegyně Jana M. Po ní Sheila nosí nejen jídlo a vodu, ale také benzín do generátoru. Maják není napojený na inženýrské sítě, nicméně Sheilina střecha byla vhodná pro umístění solárních panelů (dle doporučení Woltair), má rovněž větrnou turbínu. Jako záloha jí slouží zmíněný generátor.

Velké obytné prostory

Dům disponuje 280 m2 obytné plochy. Ta je rozložena do dvou poschodí, jež jsou spojené původním litinovým schodištěm. To zůstalo jako jedna z mála věcí na svém místě. Zbývající prostory majáku byly v zoufalém stavu a Sheila je musela kompletně zrenovovat. Není se čemu divit, maják byl více než 70 let nepoužívaný. Do rekonstrukce Sheila vložila téměř 8 milionů Kč.

Na stavbu netradičního domu stačila odvážné ženě téměř jen hlína. V přírodě si užívá levného pohodlí

Nákladná renovace, která pomalým tempem trvala 10 let, se nicméně vydařila. Sheila má v majáku tři ložnice a stejný počet koupelen, dále velkou kuchyni s jídelním koutem či obývací pokoj. Součástí majáku je i nadále světlo, které musí Sheila čas od času ve spolupráci s námořnictvem korigovat. Další povinností je pak hrazení nájmu za parcelu, na které maják stojí, jak uvádí pro CNBC.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]