Stavitel lodí a profesionální tesařka spojili síly. Partneři si bydlení v hausbótu zařídili zcela sami

Fotografie: Karelj / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Když se dá dohromady stavitel lodí a profesionální tesařka, výsledkem nemůže být nic jiného než úchvatná obyvatelná loď ve stylu tiny house.

Šplouchání vlnek ve vánku, odlesky slunce na vodní hladině, křik racků a příjemné houpání pod nohama. Jason a Kaylee jsou partneři, kteří si přesně tyto vjemy mohou dopřávat každé ráno hned po probuzení. Bydlí totiž v tiny hausbótu.

Tak trochu jiné bydlení

Kaylee byla vždy velmi zapálená pro myšlenku alternativního bydlení. Takže když jí do cesty vplula stará loď, byla rozhodnutá si tuto příležitost nenechat uplavat. Ji i jejího partnera Jasona uchvátila především velká okna a výhled z nich, zbytek lodi byl ale ve velmi špatném stavu. Nenechali se však odradit a po diskuzi o ceně loď koupili za o něco méně než 130 000 Kč.

Aby se loď mohla proměnit na hausbót, bylo nejdříve nutné ji vytáhnout z vody a opravit. Na suchu loď nakonec zůstala přes rok a půl. Renovace, která zahrnovala výměnu více než 10 % celého trupu, natažení nového elektrického vedení i potrubí a kompletní přestavbu interiéru, je vyšla přibližně na 900 000 Kč. Přičemž náklady by jistě byly mnohem vyšší, kdyby si většinu prací nedělali sami.

Tiny house na vodě

Hausbót Kaylee a Jasona pojmenovaný Pax je 9 m dlouhý, necelé 4 m široký a od podlahy ke stropu v prvním patře měří na výšku lehce přes 4 m. Bezprostředně za vstupem je úložný prostor a nalevo malá koupelna. Kaylee se do ní podařilo včlenit dokonce i menší vanu, samozřejmostí je pak kompostovatelná toaleta. U schodů do patra se Kaylee inspirovala tiny house, takže pod schodnicemi jsou šuplíky na věci. Zbývající část přízemí zabírá prostorná kuchyně s veškerým vybavením a na míru udělaná lavice se stolem.

Plovoucí dům páru šetří vrásky i peníze. Interiér je vkusný a plný charakteru

První patro má už nižší strop, ale i přes to se zde dá pohodlně pohybovat. Schodiště vede přímo doprostřed tohoto prostoru, čímž ho rozděluje na dvě části. Jedna je využívaná jako ložnice, odkud je krásný výhled na vodu v přístavu, druhá s křesílky slouží jako relaxační zóna. Kaylee a Jason rovněž využili střechu svého hausbótu, kde si udělali posezení. Na něj se lze dostat po žebříku.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]