Dva triky pro vytvoření útulného a hřejivého interiéru

Když se vysloví „hřejivost interiéru“, může to mít dvojí význam. Ten doslovný se týká skutečného tepla (zateplení a vytápění), ten druhý význam je spíš pocitový. Souvisí s barvami a tím, jak se doma cítíme. Nemáte-li tedy v plánu řešit vytápění domu, pak si pro hřejivější pocit stačí vyhrát s barvami, materiály a dekoracemi. Sami ihned pocítíte, že je vám tak nějak pocitově lépe/tepleji. I dobrý pocit umí hezky zahřát.

Hřejivosti a útulnosti interiéru se nejlépe dosahuje za pomocí přírodních matriálů i barev. Dnes je možné vídat hezké a moderní interiéry, které se pyšní luxusním vybavením a jsou doslova přehlídkou designů. V hlavní roli jsou vesměs materiály, jako je kov, sklo, beton. Barvy převládají šedé, bílé, černé anebo se pracuje se studenými odstíny. Výsledkem je sice super moderní interiér, ale ve výsledku může takový domov působit sterilně, odtažitě, chladně. Jak tedy vytvořit útulný a hřejivý domov?

Vsaďte na dřevo

Nejlepším designérem na světě je samotná příroda. Chcete-li své bydlení zateplit pocitově, dodat mu na útulnosti, pak si do domácnosti pořiďte dřevěné kousky. Dřevo učaruje nejen svým vzhledem, ale nezaměnitelnou strukturou a vůní. Jeho nepopíratelnou předností je fakt, že sluší téměř každému interiéru. Jde o exkluzívní materiál, který nikdy neomrzí. Navíc tak získáte přímý kontakt s přírodou, což na člověka působí uklidňujícím dojmem. Ať už zvolíte dřevěnou podlahu nebo nábytek. Mnohdy stačí pouze dřevěné prvky – police, stoleček, sošky.

 

Světlý strop a pastelové odstíny

K celkovému vyznění místnosti hrají důležitou roli barvy stěn a především pak stropu.  Platí zásada, že strop by měl být světlý. Ideálně bílý, aby mohl odrážet v místnosti světlo a opticky vám nepadal na hlavu. U stěn můžete pustit uzdu fantazii, nejlépe je však držet se pastelových odstínů. Uklidňujícím a hřejivým dojmem působí barevné kombinace, které mají k sobě blízko na barevné škále – může se jednat o tmavě hnědou a olivovou. Zapomínat nesmíte ani na dostatek denního světla včetně toho umělého na večer a zimní měsíce. Málo světla působí ponurým dojmem.

Obrázek: pixabay.com