Efektivní a rychlý úklid, ani neplánovaná návštěva vás nerozhodí

Pokud vám někdo zaklepe na dveře a vy máte v tuto chvíli doma provozní nepořádek, pak se nic hrozného neděje. Provozní nepořádek má doma každý, zvlášť obývá-li domácnost více lidí. Ovšem není nepořádek, jako nepořádek. Zacákané a umaštěné kachličky kolem sporáku, vrstva prachu, překypující koš se špinavým prádlem, zapáchající odpadkový koš – to už je jiná liga. V takovém případě se vyplatí jediná rada. Pravidelný úklid je prevence, jak předejít velkému nepořádku. Ten provozní je běžný a každý vám jej odpustí.

Může se stát, že vám zavolá někdo známý, protože má cestu kolem a rád by vás viděl. Do hodinky bude u vás. Máte tedy hodinku na to, uklidit provozní nepořádek a přivítat hosta jak nejlépe jen dokážete. Aby se u vás cítil dobře je vhodné mít uklízeno a vždy mít po ruce něco ke kávě nebo čaji. Na pečení už určitě čas mít nebudete.

Použijte ruční vysavač

To, že děti před nedávnem posnídaly se pozná snadno. Většinou je stůl plný drobečků a válí se i po podlaze, pokud nemáte psa či kočku, kteří spadené drobky ihned sbírají. Ručí vysavač je velký a praktický pomocník. Vyplatí se jej doma mít vždy po ruce. Díky němu máte do 5 minut opět uklízeno.

Začněte tím nejhorším

Rozhlédněte se po interiéru a začněte tím, co si myslíte, že je největším trnem v oku. Mohou to být rozházené boty v předsíni, poházené oblečení, neustlaná postel. Každý máme jiné zvyky a jinou domácnost. Ukliďte zkrátka to, co na vás působí jako největší nepořádek.

Čistá koupelna a sporák

Jestli na něco hází hosté kritické oko, pak je to sporák, kuchyně celkově pohledem a koupelna. Říká se, že podle čisté koupelny a kuchyně se pozná hospodyně. Tak šup šup na úklid koupelny a kuchyně. Pokud nejste nepořádníci a uklízíte pravidelně, bude to otázka 20 minut. Samozřejmě vysypte koš, pokud je plný. Mohl by kazit celkový dojem. Totéž platí o koši s prádlem. Pokud je vrchovatý a nemáte na něm poklop, přehoďte přes něj dekorativní látku.

Předsíň

Předsíň je první, co vidí každý příchozí. Tak honem uklidit obuv, oblečení, zamést a nezapomeňte dát do předsíně něco, co příjemně voní. Příjemná vůně působí pozitivně a člověk se hned cítí lépe.

Ložnice

V ložnici nemá žádná návštěva co pohledávat. Je to vaše svatyně. Ale někdy se stane, že návštěva prostě nahlédne. Ustelte, posbírejte rozházené svršky, hoďte přes postel přehoz, naaranžujte polštářky a otevřete okno. V ložnici má být stále čerstvý vzduch. Ostatně to by měl být v celém bytě.

Ještě můžete dodělat nějaké drobnosti, o kterých si myslíte, že by mohly kazit dojem. Teď už můžete přejít k pohoštění. Vyplatí se mít vždy něco k zakousnutí po ruce. V podstatě je jedno, zda jde o koupený výrobek či doma vyrobený. Nicméně doma upečené sušenky, krekry či tyčinky udělají větší dojem. Ty můžete mít v dózičce připravené. A nejen pro návštěvu, určitě si také občas dáte rádi něco dobrého ke kávě. Pamatujte na staré dobré pořekadlo: připravenému štěstí přeje.

Fotografie: Freepik