Efektivní řešení mytí oken během zimy. Budou dokonale čistá po dobu několika měsíců

Fotografie: Pixabay

Mytí oken rozhodně nepatří mezi zábavné činnosti, ale jednou za čas je zkrátka potřeba. Pokud se již pustíte do této poměrně nepříjemné úklidové práce, je cílem dosáhnout perfektního výsledku, který dlouho vydrží. V tomto článku se dozvíte rady zaměřené hlavně na mytí oken během zimních měsíců, což je ještě o něco těžší v porovnání s letním úklidem.

Výběr počasí pro čištění oken

V posledních letech se teploty pod bodem mrazu příliš nevyskytují, ale některá období stále dokážou překvapit. Obecně samozřejmě platí, že nejhorší počasí bude chvíli, kdy se odhodláte pustit se do mytí oken. Ovšem dávejte si pozor s načasováním, jinak si přiděláte více problémů než užitku.

Mytí oken za studena může mít za následek rychlé ochlazení místností, což bývá škodlivé pro pokojové rostliny v květináčích a také může dojít k nastydnutí členů domácnosti. Proto je nejlepší zvolit na mytí oken takové dny, kdy je relativně teplo a ideálně i svítí sluníčko. Mytí okna si načasujte brzy ráno nebo naopak později odpoledne.

Rady pro mytí oken v mrazivých teplotách

Pokud musíte v zimě čistit okna, běžné postupy nemusí stačit, protože při mínusových teplotách může voda a čisticí prostředky na okně zamrznout, a vy tak získáte místo krásných oken jenom vrstvu mrazu.

Pro mytí oken při lehkých mrazech se tak může hodit zimní kapalina do ostřikovačů, která zamrzne pouze při velmi skutečně nízké teplotě a zároveň může velmi dobře nahradit běžný čisticí prostředek na okna. Pokud nemáte kapalinu do ostřikovačů po ruce, použijte vlhčené ubrousky nebo ekologický čisticí prostředek.

Vytvořte roztok teplé vody a octa pro snížení bodu mrznutí vody. Zkuste do vody pro mytí oken přidat další látky, jako jsou například glycerin nebo denaturovaný alkohol.

Zkontrolujte těsnění

Čištění oken je také skvělou chvíli ke kontrole těsnění v rámci celých oken. Před čištěním projeďte těsnění prsty a vyzkoušejte, jestli v některém místě profukujte venkovní studený vzduch. Pokud objevíte takové místo, může být na čase vyměnit popraskanou a již málo funkční gumičku těsnění.

Tento úkol je jednoduchý a zvládne ho snad každý. Pokud to přímo na výměnu není, rozhodně se hodí poctivé umytí i těchto vnitřních součástí okna. Nejvíce nečistot klasicky bývá ve spodní části, ale nezapomeňte také na strany a vrchní místa.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]