Efektivní způsoby, jak se zbavit nepříjemného zápachu a nebezpečné plísně ve skříni

Fotografie: Freepik

Mezi nejobtížnější složky, které mohou napadnout vaši šatní skříň, patří rozhodně plíseň a kdejaký škůdci. Jak se zbavit zápachu ve skříni?

Někdy máte některé kusy oblečení uložené ve své šatní skříni i roky, aniž byste je vyndali. Přesně kvůli takovým kouskům se do celé skříně může pustit vlhkost a následně i plíseň. Vyhněte se nejrůznějším zápachům ve skříni a udržte své oblečení čisté a voňavé.

Fotografie: Freepik

Co působí nepříjemný zápach ve skříni?

Nejčastější příčinou ošklivého zápachu ve skříni je rozhodně plíseň. Ta vzniká v důsledku nedostatečně vysušeného oblečení složeného ve skříni nebo velká vlhkost v celé místnosti. Každá zavřená skříň pak vlhkost nasaje do sebe a díky tomu, že se neotevírá příliš často, se vlhkost usazuje na stěnách skříně i na samotném oblečení. To už je jen krůček k vytvoření zapáchající plísni.

Častým původcem zápachu je:

  • vlhkost ve skříni
  • plíseň
  • kuličky proti molům
  • starožitný nábytek

Vedle plísně nebo vlhkosti může pach pocházet z kuliček proti molům. Tato přísada, která se často používá proti těmto šatním škůdcům, je sice účinná, ale moc vábně nevoní nejen molům, ale i lidem. Proto je i vaše oblečení poté nasáklé odpudivým pachem.

Další možností, proč vaše oblečení i celá šatní skříň zapáchá, je původ nábytku. Pokud je vaše skříň starožitná, z těžkého dřeva, pak je klidně možné, že původ zápachu je právě z ní, Staré dřevo může vypuzovat až hnilobný zápach, který se snadno vsákne i do vašeho oblečení.

Zápach může být také z potu nebo kouře

Posledním velmi častým zápachem, který se může ze skříně linout, je zápach ze samotného oblečení. Pokud do skříně skládáte i nošené oblečení, může se skříní rozvinout nepříjemný zápach potu nebo kouře. Zvlášť pokud jste kuřákem, zápachu se jen těžko zbavíte.

Fotografie: Freepik

Způsobů, jak se zbavit zápachu ze skříně, je mnoho

Způsoby musíme rozdělit podle původu zápachu. Nejjednodušším způsobem je zápach přebít příjemnější vůní. Je to sice řešení na krátkodobé vlně, ale funguje stoprocentně. Zvlášť pak u kuřáků nebo u zápachů podobného charakteru se zbavíte nepříjemného pocitu velmi jednoduše. Použijte oblíbenou vůni, kterou vložíte přímo do skříně. Používají se v takovém smyslu velmi často malá vonná mýdla nebo pytlíčky s bylinkami. Pokud ale nemáte moc času, můžete použít pohlcovač pachů ve spreji přímo na oblečení a nebo zápach přebít deodorantem nebo jinou vůní.

Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit vlhkosti, plísně nebo zápachu, je generální úklid. Vyndejte veškeré oblečení ze skříně, vyperte ho a dobře usušte. Samotnou skříň vyčistěte a dobře vytřete do sucha. Nově vyprané a usušené prádlo pak můžete s klidným svědomím zase vrátit do čisté skříně. Není žádný důvod, aby dál skříň nebo oblečení zapáchalo.

K odstranění plísně můžete použít různé domácí prostředky na čištění. Velmi účinnou a používanou složkou je například jedlá soda, která v kombinaci s vodou vyčistí i opravdu velké nečistoty a plíseň. Stejně účinný je také ocet. Stačí dvě polévkové lžíce rozmíchat ve dvou sklenicích teplé vody a pomocí rozprašovače nanést do skříně. Jemným tlakem za pomocí hadříku pak nečistotu snadno odstraníte.

Dalšími domácími prostředky na čištění jsou pak peroxid vodíku a amoniak. Tyto složky dokáží velmi účinně vyčistit i ty největší nečistoty i zaschlou plíseň.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]