Vosy si raději vyberou jinou oběť. Mezi účinné odpuzovače patří i ocet nebo hřebíčkový olej

Fotografie: Alvesgaspar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jakoukoli letní událost venku mohou snadno zkazit vosy, které se vám usadí na okraji šálku nebo talíře. Tento hmyz nemá rád snad nikdo, protože vás velmi snadno bodne.

Existuje tedy vůbec nějaký jednoduše použitelný způsob, jak se tohoto nebezpečného a současně velmi dotěrného hmyzu zbavit? Jak ho zastrašit a definitivně odehnat? Před vetřelci uvnitř domu se lze chránit pomocí moskytiér. Hmyz se pak dovnitř vůbec nedostane. Dobře, to je vnitřek, ale jak se jich zbavit na zahradě, kterou ohraničit nejde? Dobré je, že to není jediný způsob a nemusíte proti vosám používat ani chemikálie. Postačí vám to, co už nejspíš máte doma.

Kouzlo správných rostlin

Vos na zahradě se totiž dá velmi snadno zbavit vysazením těch správných rostlin. Hmyz se tak bude držet dál jak od domu, tak i od prostoru zahrady. Na stůl na terase je ideální květináč s mátou nebo bazalkou, kterou vosy naprosto nesnáší. Přestanou pak létat jak kolem vás, tak i kolem jídla. To ovšem není jediná ekologická metoda, jak si tyto dotěrné vetřelce udržet od těla.

Sršni se mohou začít stěhovat. Silné olejovité vůně jsou pro ně poslední kapkou

Kromě vůně čerstvých bylinek lze použít i éterické oleje. Skvěle se samozřejmě uplatní mátový olej, zdaleka však není jediný. Existuje ještě zápach, který je bude odpuzovat mnohem víc. Konkrétně se jedná o hřebíčkový olej, jehož aroma tento hmyz nesnese. Můžete ho tak klidně nastříkat na okenní rámy, závěsy, parapety nebo zábradlí. Funguje i při grilování, večeři na terase nebo jakémkoli venkovním pikniku.

vosa detail hmyzu
Fotografie: Pixabay

Další účinné bylinky a ocet

Velmi dobře zabírá proti vosám také pepř nebo česnek. Jde o další vůně, které nemají rády. Koření důkladně podrťte v hmoždíři, čímž se uvolní maximum vůně. Osvědčenou metodou je pak kořením pomazat například kousky dřeva, které rozložíte kolem pergoly. Jestli vám nevadí ostrá vůně octa, klidně ho použijte také. Vosy tím rozhodně nepřitáhnete. Citronovou nebo citrusovou vonnou svíčkou jednak odeženete vosy, jednak si uděláte krásnou dekoraci. Zajímavou možností je maketa vosího hnízda. Vosy nerozeznají, že je umělé, a budou ho vnímat jako konkurenci.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]