Vhodné hnojení jahod je klíčem k vypěstování bohaté úrody. Poslouží i hnůj a kávová sedlina

Fotografie: Freepik

Práce na zahradě už se pomalu rozjíždí. Rostliny přitom kromě ošetření po zimě potřebují i správnou výživu. Jak na tu nejlepší pro jahodníky?

Nedostatek živin v půdě způsobuje, že jahodníky pomalu rostou, nejsou téměř vůbec odolné nejen proti chorobám, ale také škůdcům a jejich plody? O nich až škoda mluvit. A přitom stačí ve správný čas rostliny podpořit v jejich růstu levným domácím hnojivem.

Na jahody červený…

Dubnové počasí je sice tak trochu aprílové, ale kdo by ještě seděl za pecí? Sluníčko už přímo vybízí k práci na zahradě, a to nejen k údržbovým pracím, ale třeba i k sázení. Přímo do země sejte například hrášek nebo cibuli, jak jsme nedávno psali na BydlímeÚtulně. A pak se podívejte také na to, co můžete udělat pro rostliny, které přezimovaly, jako jsou jahodníky.

Jahody v prvé řadě potřebují odzimovat. Takže pokud jste na ně dávali chvojí či je před chladem chránili textilií, jak ostatně radí i portál BHG, určitě již toto zakrytí můžete odstranit. Přitom opatrně prohlédněte jednotlivé keříčky a odstraňte ty, které zimu nepřečkaly. Ostatní zbavte suchých nebo nemocných lístků a celkově zhodnoťte jejich stav. Posléze si pro ně připravte krmení, které jim dodá sil do nového růstu.

Kořenová petržel

Zdravá a silná kořenová petržel: Mezi důležité kroky patří i zajištění vhodné půdy a hnojiva

Klíčem je výživný hnůj

V dubnu již lze na jahodách nacházet nově pučící lístky, rostlina tak potřebuje každou pomoc, kterou jí můžete dát. Zatímco nově zasazené jahodníky dostanou nálož vitamínů a minerálů díky kompostu, který jste předtím přimíchali do zeminy, keříky, které přezimovaly, potřebují svou vlastní vzpruhu. Tu jim dodejte pomocí domácího hnojiva, jež jim doplní železo, měď, bor, fosfor a také dusík. A jak tedy na to?

Fotografie: Freepik

Hnůj, nejlépe domácí, potažmo granulovaný přidejte ke každému keříčku jahod. Pokud by se vám do této „medicíny“ ale nechtělo investovat či ji shánět, můžete vytvořit hnojivo ze zbytků. Konkrétně z jedné lžíce dřevěného popela a lžíce kávové sedliny. Přidat můžete i sušené droždí. Vše rozmíchejte v litru vody a přilijte k rostlinám, jak radí portál Deccoria.

Zdroje: BHG, Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*