I malá ložnice se dá zařídit chytře, moderně a elegantně

Ložnice jakožto intimní interiér slouží především k odpočinku a relaxaci. Ideální samozřejmě je, když jde o větší místnost, kde se vejde jak postel větších rozměrů i s nočními stolky, šatní skříně a toaletní stolek. Ne každý však disponuje takovými možnostmi. S několika chytrými triky lze komfortně zařídit i ložnici malých rozměrů.

Zařídit malou ložnici nemusí být problém, problém bývá pouze v otázce, kam uložit veškeré věci (sezónní oděvy, ložní prádlo a další). Nabízí se možnost umístění šatní skříně mimo ložnici (předsíň, obývák), případně nástěnný nábytek těsně pod stropem v ložnici. Pokud nepatříte ke starší generaci a nedělá vám problém vylézt strmé schůdky, pak existuje možnost patrové postele, pod níž bude umístěná skříň. Případně zvýšená postel, kde se ve spodní části nachází vitríny s policemi, šuplíky.

Úložné prostory

Co se ložního vybavení týče (polštáře a přikrývky) je lépe nezastýlat a nechat je větrat. Pokud budete mít tedy postel s úložným prostorem, lze do tohoto prostoru umístit věci, které nepotřebujete každý den. Pod postelí na nožkách, která úložný prostor nemá lze dokoupit úložné boxy či zásuvky. Nad postelí se nachází tzv. mrtvý bod, který lze rovněž využít k ukládání věcí zbudováním podhledu.

Jestliže z nějakých důvodů potřebujete ložnici propojit s jinou místností, nabízí se několik možností – patrová postel, rozkládací pohovka s úložným prostorem nebo vyklápěcí postel. Na trhu je dnes již pestrý výběr takových postelí/pohovek pro každodenní používání.

Co do malé ložnice patří a co ne…

Do malé ložnice nepatří televizor ani pracovní stůl a PC. Snažit se nacpat do již malé ložnice další prvky by působilo rušivě, stísněně. V malé místnosti nepoužívejte tmavé barvy, těžkopádné a neprodyšné závěsy, velké lustry, masívní police a rozměrné obrazy. Místo velkého lustru volte raději lišty s LED diodami, halogenová světla zabudovaná do podhledu apod. Kvalitní osvětlení je právě něco, co ložnici prospěje. Ačkoliv se to do ložnice moc nedoporučuje, malé ložnici bude slušet zrcadlo, ale pozor na jeho umístění (nemělo by být naproti postele).

Jaké barvy volit?

Světlé barvy prostor nejen zvětší, ale i oživí a dodají vzdušnost. Jako hlavní barvu zvolte bílou a můžete přidat modrou, fialkovou, světle žlutou, béžovou, světle šedou. S barvami to nepřehánějte a vyberte maximálně tři, které se v této místnosti promítnou. Hlavní je udržovat malou místnost neustále uklízenou, vyvětranou, ať už jde o ložnici nebo malý obývák a nedělat z ní skladiště. Spíš vsaďte na minimalismus a chytré řešení úložných prostor.

Obrázek: pixabay.com