Zbavte před Vánoci žaluzie prachu a špíny bez větší námahy

Fotografie: Freepik

Žaluzie patří k naprosto standardní výbavě každé domácnosti. Všichni ale také dobře víme, jak je složité udržovat je v dobrém a čistém stavu. Sedá na ně prach a špína, a i když se je snažíme setřít, ne vždy to jde snadno a efektivně. My vám ale dnes ukážeme jednoduchý trik, se kterým bude údržba žaluzií velmi snadná.

Tento chytrý trik usnadní úklid v každé domácnosti. Určitě ho zkuste i vy, nebudete litovat. Tuto metodu používají profesionální úklidové společnosti, aby jejich zaměstnanci mohli pracovat rychle a šetřit čas. S její pomocí můžete za pár minut odstranit prach a nečistoty ze žaluzií.  Přitom ten samý postup můžete snadno aplikovat i u vás doma.

Co budete potřebovat?

  • Vlhký hadřík
  • Kleště na vaření
  • Pár gumiček

Zdá se vám tento seznam bizarní? Pak vězte, že je to velmi chytrý trik, který vám mimořádně usnadní práci. Jak na to? Hadřík omotejte okolo kleští a připevněte jej gumičkami, aby dobře držel na místě. Nyní postupujte tak, že každou žaluzii uchopíte mezi kleště a setřete prach i špínu pomoci omotaného hadříku.

Je to velmi snadný a rychlý způsob. Za pár minut máte hotovo. Jakmile je hadřík špinavý, stačí ho jen vypláchnout ve vodě, opět namotat a můžete pokračovat v úklidu.

Čas na velký úklid

Výše zmíněný trik je ideální na každotýdenní očistu žaluzií od prachu. Čas od času je ale možná lepší žaluzie sundat a očistit je pořádně. Zároveň můžete tento čas využít i k tomu, abyste si pořádně umyli okna. Vyplatí se jednou za rok žaluzie sejmout a cele je osprchovat a nechat uschnout.

Ochrana před prachem

Dnes na trhu existují i přípravky, které odpuzují prach a špínu. Pokud chcete žaluzie udržovat v dobrém stavu po delší dobu, zkuste si takový přípravek zakoupit a po vyčištění jej na žaluzie aplikovat. Tyto přípravky dokážou udržet povrchy déle bez prachu, což je jistě velká výhoda zejména v domácnostech, kde se hodně práší.

Pozor na škody

I když pomineme, že je čištění žaluzií činnost namáhavá, někdy nešetrnou manipulací můžeme způsobit i další škody. Problém může nastat ve chvíli, kdy si zašpiníme provázky, které žaluzie drží a ovládají. Pak je nutné žaluzie opět sundat a řádně je vyčistit.

Dejte si pozor také na pokroucení nebo zlomení lamel. Pokud k tomu dojde, je nutné poškozenou lamelu vyměnit. A to už samozřejmě nemusí být úplně levná záležitost, takže se vyplatí být obezřetný.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]