Když klíšťata obsadí zahradu: Přírodní repelenty s pomocí česneku a rozmarýnu vetřelce odradí

Fotografie: Depositphotos

Jistě nejste nadšení, pokud se vám na zahradě zabydlela klíšťata. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim pobyt znepříjemnit a vaši zahradu pro ně udělat méně lákavou.

Tito drobní pavoukovci představují potenciální zdravotní riziko, protože mohou přenášet na lidi i domácí mazlíčky různé nemoci, jako je lymeská borelióza. Díky jednoduchým opatřením však můžete jejich populaci významně snížit, nebo se jich zbavit docela. Pokud nechcete používat chemické přípravky k jejich likvidaci, vyrobte si bezpečnou domácí alternativu.

Udržujte a pravidelně sekejte zahradu

Klíšťatům se daří ve vysoké trávě, podestýlce z listů a přerostlé vegetaci. Je tedy velmi důležité, aby byla vaše zahrada dobře udržovaná. Pravidelně sekejte trávník, stříhejte keře a odklízejte spadané listí. Zvažte vytvoření suchých pruhů kolem svého pozemku. Ty můžete udělat ze štěpky nebo křemeliny, v šířce asi 1 m. Klíšťata mají potíže procházet těmito suchými a otevřenými oblastmi, což snižuje pravděpodobnost, že se dostanou na vaši zahradu.

Postřik z bylinek

U chemických insekticidů je potíž v tom, že likvidují i užitečný hmyz a nedělají dobře ani rostlinám, které na zahradě pěstujete. Můžete si však připravit přírodní insekticid zacílený přímo na klíšťata. Použít můžete odvar z třešně ptačí (Prunus avium), plaménku (Clematis), puškvorce (Acorus calamus), vratiče obecného (Tanacetum) nebo křenu. Stačí vybranou rostlinu 30 minut povařit, nechat zchladnout a přelít do postřikovače. Odvar poté aplikujte na místech výskytu klíšťat.

Zasaďte rostliny, které je odpuzují

Některé rostliny mají přirozené vlastnosti, které odpuzují klíšťata. Můžete jimi osázet zahradu nebo alespoň místa, kde trávíte nejvíce času. Připravit si z nich můžete i přírodní repelenty. K rostlinám, jež klíšťata nesnáší, patří levandule, šanta kočičí, eukalyptus, tymián, rozmarýn, měsíček zahradní a česnek.

stříhání rozmarýnu
Fotografie: Freepik

Používejte repelent

Pokud se na vaší zahradě klíšťata vyskytují, používejte repelent a pravidelně se kontrolujte. V případě, že se klíště přisaje, je potřeba ho co nejdříve odstranit. Tím se velmi snižuje riziko přenosu nebezpečných chorob. Vězte však, že pravidelně sekaná zahrada je nejlepší způsob, jak předejít jejich výskytu a učinit pro ně vaši zahradu neatraktivní.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]