Ideální čas na výsadbu angreštu již klepe na dveře. Na rozdíl od větru prospěje keříkům sluneční svit

Fotografie: Jonline / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud toužíte po vlastní úrodě rybízu, využijte teplé podzimní dny k jeho výsadbě. Dodržujte tato jednoduchý pravidla a v příštích letech budete sklízet sladké a šťavnaté plody.

Angrešt je bezesporu jednou z nejoblíbenějších plodin, které si můžete vypěstovat na své zahradě, nejen pro svou vynikající chuť, ale také velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Podzimní dny jsou naprosto ideální k výsadbě ovocných keřů.

Vyberte vhodné sazenice

Důležitou roli hraje především výběr zdravých a silných sazenic s vyvinutým kořenovým systémem. Taková rostlina má mnohem větší šanci, že přečká zimu bez úhony. Jak jsme psali již dříve v článku na Bydlíme-Útulně, angreštové keře lze pěstovat i v květináčích na balkoně nebo terase. Nemusíte se tedy omezovat jen na místo v zahradě.

Kdy je nejlepší čas na výsadbu

Ideální dobou pro výsadbu ovocných keřů je říjen. Venkovní teplota už se zpravidla drží nízko, avšak neklesá pod bod mrazu. Zároveň se zvětšuje množství vlhkosti ve vzduchu, což vytváří vhodné podmínky pro zakořenění mladých rostlin. Přesto se vyplatí půdu před výsadbou obohatit vhodným hnojivem. K tomuto účelu můžete použít také hnojivo z bramborových slupek, o čemž jsme se již dříve zmiňovali na stránkách Bydlíme-Útulně.

Jak postupovat při výsadbě

Pro keře angreštu vyberte slunné místo chráněné před větrem. Půda by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby umožňovala výměnu vzduchu i odtok přebytečné vody. Vyplatí se místo také zbavit všeho plevele. Jámu vykopejte jen o 5 cm hlubší, než v jaké hloubce angrešt doposud rostl. Následně ji zalijte vodou a počkejte, dokud se nevsákne.

plody rybízu

Přišel ideální čas na výsadbu rybízových keřů. Úspěšný růst nastartuje i kompost nebo hnůj

keř angreštu
Fotografie: Pixabay

Teprve poté lze kořeny zasypat zeminou. Tu můžete smíchat se substrátem z květináče a vyzrálým kompostem nebo humuse. Podle webu iReceptář je vhodné okolí vysazených keřů pokrýt mulčovací směsí. Tím je ochráníte před mrazem a zabráníte vysychání vody.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]