Kvůli špatnému nastavení oken platí 92 % Čechů za vytápění tisíce korun navíc. Tento trik zabere pár vteřin

Fotografie: Depositphotos

V létě je menší průvan v místnosti spíše vítaný, v zimě ale znamená ztráty – finanční i tepelné. Zbavte se ho přepnutím oken do správného režimu.

Zimní období je odpočinkem po létě, kdy se cestovalo, zavařovalo a pěstovalo. Teď už je pozdě hledat další slova do odpovědi na otázku „až se zima zeptá“. Než se ale zaslouženě svalíte do křesla, nezapomeňte na zimu připravit i svá okna.

Přirozené proudění? Raději ne

Dříve bylo standardem, že okna úplně netěsnila a pod dveřmi byla mezera. Díky těmto „škvírám“ dům dýchal. Dnes se ale na něco takového díváme jako na neefektivní, energeticky náročné plýtvání teplem, a tedy i penězi. Výrobci oken jsou si toho vědomi a jejich výrobky tak odpovídají moderním trendům a disponují i režimem letního a zimního těsnění.

Podle portálu Bydlení se starými či špatně těsnícími okny ztrácí až 45 % tepla. A to i přesto, že okna tvoří jen asi 10 % obvodu budovy! Jde tedy o místo, které může pro rodinný rozpočet znamenat zářez, nebo naopak úsporu. Nezapomínejte ale, že ani nová okna vás sama o sobě nespasí – přes zimu je potřeba umět s nimi pracovat. Kromě již zmíněného přepnutí režimu si tak určitě zopakujte, jaké jsou zásady správného větrání, o nichž jsme psali již dříve na BydlímeÚtulně.

Češi mají podle odborníků radiátory v alarmujícím stavu. Kdo je nečistí, ten platí tisíce korun navíc

Přepněte do zimního režimu

Kotel přenastavíte na dlouhé zimní večery snadno několika kliknutími. Ani na přepnutí oken do zimního režimu ale nemusíte hledat nic složitého. V podstatě se stačí podívat do jejich rámu. Jak uvádí web Genialne, v místě, kde západka okna zajíždí do rámu, mají moderní produkty v okenním křídle jakési šrouby, nebo chcete-li čepy. Na manipulaci s nimi si předem připravte šroubovák nebo kleště.

okno
Fotografie: Freepik

Tyto čepy jezdí ve svém vyhraněném „chlívečku“, který by na jednom konci měl být označený pomlčkou a na tom druhém tečkou. Těmito piktogramy je naznačené, na jak velkou škvíru je těsnění nastavené. Pomlčka značí větší mezeru, a proto je vhodné mít na ni nastavené okno v létě, kdy není potřeba místnost úplně odříznout od venkovního vzduchu. Tečka pak značí utažení okenního těsnění.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*