Jak účinně vyčistit žaluzie a rolety? Váš vysavač odvede většinu práce

Žaluzie a rolety jsou patrně těmi posledními věcmi, na které při úklidu myslíme. Přitom jejich vyčištění nezabere zase tolik času. Žaluzie mohou být vyrobeny z plastu, dřeva, hliníku, papíru, zatímco rolety jsou většinou z nějaké tkaniny. Jak vyčistit rolety i žaluzie si prozradíme v dnešním příspěvku.

Dřevěné žaluzie

Dřevěné žaluzie se čistí podobně, jako dřevěný nábytek. Zkrátka měkkým a čistým hadříkem. Je potřeba je překlopit, otřít – pak opět překlopit a znovu otřít. To je celé. Pokud tak činíte pravidelně, zabere vám tato práce minutku. V opačném případě je nutné otřít každou laťku zvlášť, protože se tam mohlo za tu dobu usadit spoustu prachu. Horní část žaluzií zbavte prachu pomocí vysavače.

Hliníkové žaluzie

Otevřete žaluzie, aby se lišty od sebe oddělily a podržte spodní okraj. Buď použijte speciální pomůcku na čištění žaluzií anebo ruční lux s hlavicí na luxování hůře dostupných míst. Poradit si můžete i „podomácku“tak, že prach z žaluzií vyfoukáte ven fénem na vlasy. Pak už stačí uklidit okenní parapet a okolí okna. Klíčovým pravidlem je čistit žaluzie pravidelně. Existují dokonce i specializované čistírny, kde vám žaluzie a rolety odborně vyčistí. Nepoužívejte chemické přípravky, které by mohly poškodit jejich povrch a způsobit vady na kráse.

Látkové rolety

Látkové rolety je potřeba pravidelně zbavovat prachu pomocí vysavače. Buď můžete použít klasický anebo ruční lux, který je lehoučký a lépe se s ním manipuluje. Jakmile budete mít rolety vyluxovány, můžete je napařit parním mopem. V textiliích se dobře daří roztočům, takto je zničíte.

Luxovat a napařovat mopem můžete mimo rolet i závěsy a těžké záclony, pokud se je nechystáte zrovna prát. Chcete-li rolety vyčistit opravdu důkladně, opatrně je sundejte a vyluxujte na zemi. Mají-li na sobě různé fleky, můžete je položit do vany a vyčistit vodou a příslušným přípravkem.

Obrázek: pixabay