Jak v létě stylově chránit domácnost proti slunečním paprskům a nepříjemnému vedru

Stínění interiérů i venkovních ploch má svůj smysl. Nejenže chráníte své soukromí před zraky případných zvědavců, ale uchráníte interiér i před slunečními paprsky, kterých může být během léta až příliš. Člověk mnohdy hledá stinné místečko, kam by se ukryl.

Bez stínící techniky může rapidně stoupnout teplota v interiéru. A během zimy nám zase pomáhá udržet větší teplo. Stínící technika má tedy rozhodně význam, ale mimo to může plnit ještě jednu funkci – estetickou. Dnes je možné vybírat mezi různými typy žaluzií rolet, závěsů, baldachýnů.

Baldachýn

Baldachýn patří k maximálně variabilním typům interiérového stínění. Hodí se spíše na stínění větších skleněných ploch. Většinou se používá tento typ stínění na větší střešní okna, skleníky, zimní zahrady, světlíky a zešikmené prosklené plochy. Baldachýn vypadá velmi skvostně.

Různé typy žaluzií

Svět žaluzií je velmi bohatý. Vybírat lze mezi vertikálními, horizontálními a z různých materiálů i barev a vzorů. Látkové skládané plisé žaluzie disponují různou propustností světla. Dřevěné a bambusové jsou zase luxusním doplňkem jakkoli zařízeného interiéru. Horizontální žaluzie patří k nejběžnějším typům stínění ve světě žaluzií. S oblibou se však využívají také vertikální žaluzie. Jejich výhodou je zase všestranné využití a dokonalá schopnost regulovat světlo a tlumit hluk. Zastínit se s nimi dají i skutečně rozsáhlé plochy.

Klasické rolety

Tento typ stínění oken je považován za jednu z nejlepších a nejpraktičtějších možností. Jednak vás nezruinují finančně, a pak rolety právě díky finanční dostupnosti a snadné aplikaci můžete i podle potřeby či nálady měnit.

Mnoho lidí si dokonce koupí obyčejné rolety za pár korun, aby z nich pak sundali původní látku a připevnili jinou, která bude ladit například s potahem na gauči nebo přehozem.

Římské rolety

Mají elegantní vzhled a opět se najde mnoho šikovných kutilů, kteří si tento typ stínění dokáží vyrobit doma sami. Pokud patříte k těm méně šikovnějším, není problém si vybrat z nepřeberné nabídky látek. Římské rolety jsou tvořeny visící látkou, která se při vytahování skládá, přičemž se vytvoří pravidelné vodorovné pásy a díky tomu vzniká velice zajímavý efekt. Některé mohou být dokonce na motorový pohon s dálkovým ovládáním.

Závěsy

Závěsy patří hned vedle rolet k nejčastějším a cenově nejdostupnějším řešením stínění. To, že vyjdou mnohem levněji, než třeba žaluzie či římské rolety, však neznamená, že vypadají v interiéru hůř. Naopak – závěsy mohou být dekorativním prvkem, který nelze přehlédnout. Mohou být zhotoveny z velmi zajímavých materiálů, mohou být kratší nebo dlouhé až na zem, různě ozdobené, nařasené nebo jednoduché. Mohou být romantické, ale i vysoce luxusní nebo naopak střídmé a minimalistické. Mnohdy se dokonce závěsy kombinují ještě i s dalším stíněním, právě pro jejich dekorativní vzhled.

Fotografie: Freepik