Vhodným výběrem dřeva ovlivníte nejen tepelný komfort v celé domácnosti, ale i celkovou spotřebu tohoto topiva. Zjistěte, která varianta bude pro vás tou nejlepší.
Topení dřevem se stále těší velké oblibě. Vytváří totiž velmi příjemné a útulné teplo, plápolající plameny navíc dotváří kouzelnou atmosféru. Abyste si však zbytečně nepřidělávali práci a kamna nezanášeli škodlivými spalinami, měli byste podle webu Deccoria věnovat zvláštní pozornost typu dřeva, které k vytápění běžně používáte.
Rozdíly palivového dříví
Kromě toho, že si můžete vychutnávat pohled do plápolajícího ohně, je velkou výhodou vytápění dřevem jeho pořizovací cena. Ta se samozřejmě mění nejen podle druhu, ale také způsobu zpracování. Nabídka řezaných kusů i celých klád je opravdu bohatá a postupně roste i popularita briket. Ty si navíc můžete doma snadno vyrobit z papírových zbytků, jak jsme doporučovali v dřívějším článku na BydlímeÚtulně.
Podle čeho vybírat palivové dřevo
Důležitou roli při výběru palivového dříví hraje tvrdost dřeva a s tím spojená výhřevnost. Zatímco některé druhy hoří velmi dobře a jejich výdej tepla je brzy znatelný, jiné jsou ke spalování příliš tvrdé a do krbů a kamen naprosto nevhodné. Vybírat byste měli také dřevo od ověřeného prodejce, což jsme doporučovali už dříve na stránkách BydlímeÚtulně.
Vhodné dřevo k topení
Výhřevnost palivového dřeva ovlivňuje nejen tepelný komfort ve vaší domácnosti, ale především množství, které budete k vytápění celého objektu potřebovat. Vysokých hodnot dosahuje například bříza, buk, dub, jedle, modřín, borovice a smrk. S vyšší účinností však roste i pořizovací cena.
Obliba palivového dříví roste. Při jeho nákupu je třeba rozlišovat krychlový a prostorový metr
Na co si dát při výběru pozor
Podle webu Dům&Zahrada byste se měli vyhnout dřevu, které bylo jakkoli chemicky upravováno. Nevhodné jsou překližky a lakované desky. Listnaté stromy obsahují oproti jehličnanům zpravidla méně pryskyřice, což způsobuje jejich lepší a rovnoměrnější spalování. Velmi špatnou volbou je také vlhké dřevo, které špatně hoří a navíc zanáší spalinové cesty.