Jak vybrat nejvhodnější manželskou postel a co vše při výběru zvážit

Plánujete první společné bydlení s partnerem a tedy i nákup manželské postele nebo jen po létech zvažujete vyměnit starou za novou? Dnes je výběr manželských postelí velmi pestrý. Vybírat můžete nejen podle velikosti (délka, šířka), ale i mezi materiály (kov, dřevo, celočalouněná), podle designu, barvy a dalších aspektů. Zda má postel úložný prostor či nikoliv, čelo postele nebo jsou součástí i noční stolky.

Všechny tyto body jsou čistě individuální záležitostí. Co by však měla manželská postel splňovat primárně je, aby byla dostatečně velká a pohodlná.

Výška postele

Vybírat postel jen podle toho, zda je krásná by bylo chybné. Na výběr postele je potřeba vzít si dostatek času a promyslet každý detail. Přeci jen investice do manželské postele není zrovna zanedbatelná a postel by měla vydržet několik let. Pokud jste mladí, výška postele vám asi nepřijde příliš důležitá, ovšem starší lidé ocení vyšší postel. Výška se dá navýšit i použitím vysoké matrace. Tudíž i s tímto faktem je potřeba počítat. Aby pak nebyla zase vysoko až příliš.

Materiál

Neméně důležité je všímat si, jaké materiály byly na výrobu postele použity. Čím kvalitnější a pevnější, tím bezpochyby lépe. Levnější varianty se mohou velmi brzy rozklížit, viklat a vrzat. Museli byste tedy za tři až pět let kupovat postel novou. Spočítejte si tedy, jestli není lepší investovat raději do kvality. Zohlednit je potřeba i svou váhu. Čím větší zátěž na postel, tím pevnější by materiál měl být.

S čelem nebo bez čela?

Pro někoho znamená čelo postele jen zbytečnou designovou záležitost, ale jiní naopak na čelo postele nedají dopustit. Čelo postele dokáže posloužit jako bariéra mezi postelí a chladnou zdí. Poslouží i jako opěrka při čtení knížky nebo při práci na notebooku v posteli. Slouží však i jako zábrana proti padání polštářů a mimo jiné dokáže umocnit pocit pohodlí a bezpečí.

S úložným prostorem nebo bez?

To je opět otázka na každého individuálně. Úložný prostor uvítáte zejména, když bydlíte v menším bytě a bojujete s místem a úložného prostoru nemáte nazbyt. Mimo skladování věcí však můžete úložný prostor využít i v případě, že jste zvyklí schovávat peřinu a polštáře a na posteli nechat jen přehoz a dekorativní polštáře.

Pokud koupíte postel bez úložného prostoru, ale časem vám bude chybět, můžete v případě vyšší postele vložit dospod výsuvné šuplíky. I zde vidíte, jak klíčová může být při výběru právě výška postele. U nízkých postelí to lze samozřejmě také, ale už se tam vejde méně věcí a manipulace se šuplíky je horší.

Promyslete tedy:

  • délku, šířku a výšku postele

  • materiál/pevnost/kvalitu/konstrukci

  • zda postel s čelem či bez

  • zda postel s úložným prostorem nebo bez něj

Fotografie: Pixabay