Veselý dětský pokoj – kreslící stěna, nálepky a barvy

Dětský pokojíček by rozhodně neměl být zařízen stroze a působit nudně. Je to svět, kde si děti hrají, učí se, odpočívají a tráví většinu svého času. Tudíž by mělo jít o místo, kde se bude dítě cítit příjemně a může pustit uzdu fantazii. Rodičům se tak skýtá možnost pustit se do experimentů s barvami, dekoracemi, osvětlením. Přinášíme vám tipy, jak udělat dětský pokoj tím nejkrásnějším místem ve vašem bytě.

Barvy mají kouzelnou moc. Některé podněcují energii, jiné uklidňují, další jsou neutrální. Nicméně pro rozvoj dítěte jsou důležité. Zatímco v obýváku či kuchyni je člověk opatrnější s volbou barev, dětský pokoj snese červenou, růžovou, modrou, zelenou, žlutou. Samozřejmě nic se nemá přehánět a barvy je nutné umně sladit, aby pokojíček nepřipomínal cirkusový stan a nepůsobil rušivě. Proto je vhodné rozdělit dětský pokoj na zóny: hraní, spánek, učení a soustředění. Podle toho pak vybrat i vhodné barvy pro tu či onu zónu.

Prostor pro vyjádření

Pamatujete si, jak nás jako malé děti doma peskovali za to, že jsme si na stěnu bez svolení dovolili něco nakreslit nebo přilepit? Vyhněte se stejným chybám a dejte svému dítěti prostor pro vyjádření. Stačí část stěny (nemusí být celá plocha) vymalovat tabulovou barvou, kde si dítko může kreslit křídou či stíracím fixem. Takový prostor nemusí sloužit jen při hraní, ale i k učení. Na tabuli můžete s dítkem psát písmenka a číslice. Taková stěna (tabule) představuje pro dítě nekončící zdroj radosti, svobodného vyjádření a rozvoje kreativity.

Nálepky na stěnu

Pokojíček může dostat romantický, tajuplný nebo dobrodružný nádech i tím, že na stěnu společně s dítětem nalepíte samolepící dekorace. Motivů je dnes nepřeberně. Pokud má vaše dítko nějakou oblíbenou pohádkovou postavičku, pak s chutí do toho. Vybrat nemusíte však jen komiksové hrdiny, ale i noční oblohu, podmořský svět, zvířátka.

Bytové textilie – hrací koberec

Co by to byl za pokojíček, kdyby tam chyběl koberec. Samozřejmě nemusí jít o celoplošný. Běhoun je však výtečným dekorativním doplňkem dětského pokoje. Je praktický – tlumí zvuky, nárazy, nestudí, když dítě sedí na zemi a hraje si. Navíc můžete dítěti pořídit „hrací koberec“. Dnes se dá sehnat koberec, kde je třeba skákací panák. Dítě to vede k pohybu. Výběr motivu či hry je na vás, ale určitě jde o praktickou i dekorativní pomůcku.

Osvětlení

V neposlední řadě hraje důležitou roli dostatečné osvětlení. Opět to můžete vzít hravě a pořídit atypické osvětlení v podobě lampiónů, vzducholodí, hvězdiček, zvířátek, světelných řetězů. Děti mají světlo rády a mnohé při něm i večer usínají. Díky tomu bude jejich pokojíček útulný a jako z jiného světa.

Obrázek: pixabay.com