Zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti lze pomocí několika jednoduchých činností

Fotografie: Freepik

V současné době žije až 84 miliónů Evropanů v domácnostech, kde se vyskytuje vlhkost a plíseň. Tím se pochopitelně zvyšuje i riziko vzniku respiračního onemocnění a celoživotních alergií.

Prostředí, kde se nachází plíseň a vlhkost může zvýšit riziko výskytu astmatu až o 40 %. Vlhkost může vyvolávat také alergické reakce. V boji proti důsledkům nízké kvality vnitřního prostředí existuje pouze dlouhodobé řešení, a to je zbavit se zatuchlého a vydýchaného vzduchu a vyměnit jej za čerstvý. Přesto téměř 6 lidí z 10 nevětrá svou domácnost dostatečně.

K nejočividnějším příznakům astma patří těžké dýchání, ale samozřejmě je potřeba sledovat i jiné varovné signály. Pocity těžkosti na prsou, pískání v hrudi při dýchání, chronický kašel, který je nejhorší večer či při cvičení a jiné fyzické aktivitě. V souvislosti s tímto problémem přinášíme 3 účinné způsoby na zlepšení kvality vnitřního prostředí.

Větrejte víc než jedním oknem

Interiérový vzduch obsahuje částice, plyny, vodní páru, biologický odpad, přičemž všechny jmenované komponenty škodí zdraví. Všeobecně se doporučuje větrat až 4x denně po dobu minimálně 10 minut.

Čištění koberců a jiných textilií

Pokud máte doma staré koberce – zbavte se jich. Jestliže tak staré nejsou, pak je nutné pravidelně koberce čistit a rovnou si s koberci opatřit i kvalitní vysavač. Stejnou péči si zaslouží i čalouněný nábytek a další bytové textilie. Drží se v nich prach, roztoči a bakterie.

Fotografie: Freepik

Roztoči milují ze všeho nejvíce postele. Proto pravidelně každý týden měňte povlečení. Zvažte i výměnu matrace, polštářů a přikrývek, pokud je používáte již delší dobu. V běžně používané matraci se může vyskytovat od 100 tisíc do 10 miliónů roztočů a 10 % hmotnosti 2 roky starého polštáře mohou tvořit mrtví roztoči a jejich trus.

Eliminace vlhkosti

Sušíte-li prádlo doma v bytě, pak to není správné. Při sušení prádla se vypařuje vlhkost, která může přispívat k tvorbě plísní. Pokud můžete, sušte prádlo jinde. Ze stejných důvodů dbejte také na dostatečné větrání koupelny.