Před vánočními svátky je třeba vybrat vhodný stromeček. Dlouho vydrží i kavkazská jedle a borovice

Fotografie: Depositphotos

Vánoční stromeček je ve spoustě rodin záležitostí ustáleného zvyku. Zdobí se rok co rok stejný druh a všichni jsou spokojeni. Ale možná je čas na změnu.

Základní výběr vánočního stromku spočívá mezi tím řezaným, který po svátcích odložíte ke kontejneru nebo spálíte v krbu, anebo umělým, který vám sice vydrží řadu let, ale nevoní…To už si musí rozmyslet každý z vás sám. Pravdou je, že od dob, kdy se začaly umělé stromky vyrábět, se jejich vzhled hodně zlepšil a živým stromkům se dost podobají. Jen ta vůně pryskyřice a řezaného dřeva tak nějak chybí. Ovšem i to lze napravit, existují přece esenciální oleje či vonné svíčky, které vám chybějící lesní vůni vynahradí.

Smrk

Tady nastává dilema, který z jehličnanů si domů přinést a nazdobit. Smrk, borovici nebo jedli? Někdo se na jehličnatý strom jen podívá a ví. Prostě se mu ten či onen líbí víc. Na vánoční stromeček je však také nutno pohlížet z praktického hlediska. Hodně lidí žije v panelácích a do těch se moc nehodí smrk. Nikoliv vzhledem, ale trvanlivostí. V bytě je teplo, a hlavně příliš suchý vzduch. A to jsou podmínky, v nichž smrky velice rychle schnou a opadává jim jehličí.

V panelákovém bytě vydrží smrk asi týden, v domku maximálně deset dní. Stříbrný smrk však vydrží o něco déle než běžné lesní druhy. Jestliže jste jako vánoční stromeček zvolili smrk, dejte si pod něj igelit. Je to totiž velice praktické. Jehličí, které bude průběžně opadávat, se vám nezapíchá do koberce a později je snadno uklidíte. A v noci se můžete zaposlouchat – uslyšíte, jak smrkové jehličky padají na igelit. Z tohoto důvodu je do paneláku praktičtější borovice nebo jedlička.

Při smažení ryby o Vánocích je třeba předcházet zápachu. Pomůže i čerstvé maso a řepkový olej

Kavkazská jedle

V posledních letech se trh začal víc a víc zaplňovat kavkazskou jedlí. A to je zřejmě nejvhodnější stromek do bytu, ale i do rodinného domu. Jedličky, které se dostávají na český trh, zpravidla pocházejí z plantáží v Dánsku, kde se pěstují bez glyfosátů. Stromek má pravidelné a husté větvení, jehličky jsou pevné a se svěží zelení, jak uvádí web CountryLife. A voní… Kavkazskou jedli si můžete postavit jak na stůl, tak i na zem, neboť se prodává od výšky cca 1 metr až do výšky 3 metry. A jehličí je jen nepatrně pichlavé. Kavkazská jedle vydrží v bytě asi měsíc.

Borovice

I tento jehličnan vydrží v bytě poměrně dlouho bez opadávání, ale tuzemské stromky bývají všelijak pokroucené, s řídkým či poškozeným větvením. A borovice ze severských zemí jsou hodně drahé. Čím má borovice delší jehličí, tím víc je tuhé a pichlavé. Na druhé straně má tento jehličnan mimořádnou pryskyřičnou vůni. Borovice si v bytě podrží svou krásu asi 14 dní až tři týdny, a to podle druhu, píše se na webu NovoChag.

A jak s jehličnanem v bytě zacházet? Pokud je to jenom trošku možné, neumísťujte ho do blízkosti radiátorů, aby dřevo příliš rychle nevysychalo. Máte-li stojan s nádržkou na vodu, průběžně ji dolévejte, stromek je schopen ještě nějaký čas pít. Vánoční stromeček byste také neměli dávat blízko k oknu – v prosinci je velmi málo denního světla a stromkem byste místnost ještě víc zastínili. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak si můžete doma vyrobit krásné sněhobílé ozdoby na stromeček.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*