Domácí sněhobílé ozdoby zkrášlí vánoční stromeček. Lze je snadno vyrobit z jedlé sody a škrobu

Fotografie: kalaya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vánočních ozdob jsou momentálně plné obchody. Pokud však pátráte po něčem opravdu originálním a rádi tvoříte, vyrobte si vlastní za pár korun.

Ozdoby, které sami vyrobíte, vás budou těšit mnohem více než ty kupované. Navíc můžete popustit uzdu vaší fantazii a vytvořit je tak, aby přesně ladily s ostatní výzdobou. Podle webu Deccoria přitom modelovací hmotu vyrobíte úplně jednoduše z dostupných surovin, které máte nejspíše ve vaší spíži. Výroba vlastních ozdob je také skvělá pro zabavení dětí, se kterými pár dní před Vánoci už nemusí být k vydržení.

Příprava modelovací hmoty

K výrobě sněhově bílé modelíny budete potřebovat jedlou sodu, kukuřičný škrob a studenou vodu. Ingredience se míchají ve stejném poměru, tedy sklenice jedlé sody, sklenice škrobu a sklenice vody. Ingredience dobře promíchejte v nepřilnavém kastrolu nebo na pánvičce a dejte na mírný plamen. Vařečkou hmotu neustále míchejte a snažte se ji odstraňovat ode dna. Hmota začne brzy houstnout a až bude mít kompaktní tvar, odstavte ji z tepla a přendejte na potravinářskou fólii.

Hmota může být trochu lepkavá, proto mějte připravený škrob na její podsypání. Hotovou hmotu zabalte do potravinářské fólie a nechte ji vychladnout. Zabalená v lednici vydrží i déle než týden. A nyní už můžete začít vyrábět. Můžete postupovat stejně jako při přípravě cukroví. Hmotu vyválejte na půl centimetru silný plát a vykrajujte z ní vaše oblíbené tvary. Pokud budete chtít ozdoby zavěsit, udělejte na vhodném místě i dírku na protažení provázku.

Hmotu můžete i obarvit

Ozdoby můžete nechat sněhobílé nebo hmotu obarvit potravinářskou barvou, jak uvádí YouTube kanál Kersti. S hmotou můžete pracovat stejně jako s modelínou a vytvářet z ní drobné figurky, přilepit na ni třpytky, nebo na plát hmoty obtisknout krajku, vykrájené ozdoby tak budou mít zajímavou texturu. Hotové ozdoby pak nechte schnout na rovné ploše. Při pokojové teplotě schnou přibližně 24 hodin.

Elegantní vánoční dekoraci lze podomácku vyrobit i z levných zdrojů. Poslouží k tomu i karton od vajec

Schnutí můžete urychlit v troubě, kde je nechte přibližně 30 minut na 100 °C. V interiéru ozdoby vydrží roky. Nehodí se však pro venkovní použití, protože by je vlhkost a déšť znehodnotily. Na BydlímeÚtulně.cz jsme také psali jednoduchý návod na ozdoby z pomerančů, které se v interiéru budou také krásně vyjímat.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]