Japonská metoda sušení prádla: Tato geniální finta zkrátí proces schnutí o polovinu

Fotografie: Freepik

Sušení prádla na podzim a v zimě může venku, v bytě, na půdě i v sušárně trvat i dva dny. Japonci mají své způsoby, jak tuto dobu zkrátit.

Nejsou-li pro schnutí vhodné podmínky, může se stát, že voda zůstane v textilu dlouho a vznikne nepříjemný zápach, takže pak musíte tytéž kousky vyprat znovu. Proto je dobré, aby se vám vždy podařilo prádlo sušit co nejrychlejším způsobem. Venku sušte prádlo vždy, když je slunečno. Ať je podzim, nebo zima. Necháte-li je venku na přenosném sušáku, můžete je ve chvíli, kdy slunce zajde, přenést do bytu či na jiné vhodné místo, radí na webu Genialne.

Jak věší a suší prádlo Japonci

Umění věšet prádlo je v Japonsku považováno za důležitou součást domácích prací. Každý detail má svůj význam, neboť současně přispívá k celkové harmonii domova. Japonské metody sušení prádla jsou navrženy tak, aby prádlo usychalo efektivně a zároveň zůstalo hebké a voňavé. Důraz se klade na to, aby mezi jednotlivými kusy prádla byl dostatečný prostor. Tak je zaručené lepší proudění vzduchu, což vede k rychlejšímu schnutí.

Japonci také často preferují sušení prádla venku na čerstvém vzduchu, což je v souladu s jejich láskou k přírodě a přirozenosti. Při věšení prádla je důležité dbát na to, aby byly všechny kusy rovně a hladce rozloženy. To totiž také urychluje schnutí, a ještě minimalizuje potřebu žehlení. Tato pečlivost a pozornost k detailům odráží hluboký respekt k domácím pracím, které jsou v japonské kultuře velmi ceněny.

Češi se teprve teď dozvídají o této skryté funkci pračky. Stačí otočit knoflíkem a prádlo bude ihned suché

Sušení prádla v bytě

Mokré tkaniny zvyšují úroveň vlhkosti ve vzduchu v místnostech, což má hned tři negativní dopady. Prádlo tak hůř schne a zvýšená vlhkost může vést u některých členů domácnosti k vážným zdravotním problémům. Obzvláště tehdy, jsou-li mezi nimi alergici. Zároveň může nadměrná vlhkost přispívat k vytváření spor plísní. Je jasné, že nejlepším řešením pro období podzim–zima je sušička.

Každý však tuto možnost nemá, a proto zkuste sušení prádla urychlit jinak. Při věšení prádla na stojacím bytovém sušáku rozmístěte textil tak, aby velké kusy byly kolem dokola a uprostřed jen pár drobných kousků. Zajistíte proudění vzduchu a teplo z bytu půjde nejvíc na velké kusy na okrajích, píší na webu GoodHouseKeeping.

Pomůže i pračka

Jestliže chcete, aby vaše textilie uschly co nejrychleji, dopřejte jim další dávku ždímání. Jedná se zejména o ručníky, osušky, mikiny, džíny a další oblečení z bavlny a těžších materiálů. Přidejte jak další ždímání, tak i rychlost otáček. A než se do toho pustíte, vložte do bubnu jeden suchý ručník nebo osušku (podle toho, co ještě buben pojme). Suchý bavlněný froté ručník do sebe dokáže nasáknout hodně vody z prádla a jeho sušení se pak může zkrátit o několik hodin.

Při ždímání vložte do bubnu také suchý froté ručník
Fotografie: Pixabay

Dejte si však pozor na jemné textilie, jako jsou dámské halenky, spodní prádlo, záclony a další. Tady by přílišným ždímáním mohlo dojít k poškození vláken i tvaru oděvu. Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, jak při praní docílíte toho, aby vaše ručníky byly jemné a hebké.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*