Jarní přihnojení trávníku je klíčem k požadovanému vzhledu. Růst podpoří i draslík a hořčík

Fotografie: Depositphotos

Trávník se na jaře probouzí ze zimního klidu a může začít aktivně růst, neboť kořeny jsou připraveny absorbovat živiny. Hnojení je proto v tomto období potřebné.

Jaro je tady, a tak je nejvyšší čas postarat se o trávník. Někde už byl horší v uplynulých letech, jinde mu dala zabrat zima. Chcete-li tedy, aby vaše tráva už letos byla sytě zelená a hustá, je zapotřebí udělat klíčové opatření. Po zimním období v trávníku začne rašit mech nebo plevel a také ho hyzdí trsy žluté trávy. A proto je nutné přikročit k opatřením k oživení trávníku. Nejprve ho vyhrabejte, případně využijte vertikutaci. Podaří se vám z trávy dostat pryč všechno nepatřičné a hnojivo se lépe dostane ke kořenům.

Trávník by se měl správně přihnojovat dvakrát ročně. Existuje podzimní a jarní hnojení – každé z nich má jiné složení. A tak obzvláště ten, kdo na podzim tuto klíčovou podporu trávníku vynechal, měl by to nyní napravit. Tráva po hnojení brzy získá pěknou svěží barvu a zhoustne, píší na webu Forestry.

Kdy po zimě poprvé pohnojit trávník

Jarní hnojení trávy je důležité, ovlivňuje její vzhled po celou sezónu. Nejlepší je k hnojení využít čas v předjaří, ideální je první půlka března. Kdo však tuto dobu již propásl, učiní tak kdykoliv do 20. dubna. Jestliže budete chtít letos trávu také dosévat, musí být mezi hnojením a dosevem nějaký časový odstup. A dosev je nejlepší provést koncem dubna. Bývá již teplo a obvykle také dostatek vláhy. A semínka vám už nevyzobou ptáci, neboť mají v přírodě dostatek jiné potravy.

Hnojivo na trávník aplikujte za suchého dne a bezvětří, doporučuje web KobietaInteria. Pokud bude tráva mokrá, může v některých místech zůstat větší množství hnojiva, a navíc ulpí na listech. A to může mít dvojí důsledek: jednak příliš mnoho chemikálií na jednom místě může trávu spálit; jednak nerovnoměrným hnojením docílíte nerovnoměrný vzrůst i hustotu trávníku.

Za nedostatečnou péči o zahradu hrozí vysoké pokuty. Vyšplhat se mohou až do výše 500 000 Kč

Čím hnojit trávník na jaře

Kdo se chce péči o trávník věnovat opravdu poctivě, může si nechat udělat fyzikálně-chemické testy půdy. Tak zjistíte, které prvky zemina obsahuje a které je nutné pro zdravý růst trávy doplnit. Roste-li vám v trávníku mech, je zřejmé, že je půda kyselejší. Proto ji budete muset přivápnit. Jestliže bude složení půdy pro traviny optimální, bude stačit menší přihnojení použitím základních minerálů. A co všechno tráva pro kvalitní růst potřebuje? Jedná se zejména o draslík, fosfor, dusík, hořčík a železo. Každý minerál má na rostlinu jiný účinek.

  • Draslík zvyšuje odolnost vůči chorobám i nepříznivým povětrnostním vlivům; podporuje růst zelené hmoty.
  • Fosfor přispívá k tvorbě a růstu kořenového systému.
  • Dusík zajišťuje sytý zelený odstín trávy.
  • Hořčík je potřebný pro správný průběh fotosyntézy.
  • Železo je důležité pro tvorbu chlorofylu.
Trávník po zimě nevypadá dobře
Fotografie: Pixabay

Zjara tedy trávníku přidejte speciální jarní trávníkové hnojivo, NPK nebo Cererit. Zvolit můžete i hnojivo s pozvolným uvolňováním, které bude prospěšné látky do půdy uvolňovat postupně. Trávníku můžete přidávat i přírodní hnojiva – uleželou chlévskou mrvu nebo dobře vyzrálý kompost. I když nyní, kdy jsme na konci března a tráva je poměrně vzrostlá, by bylo lepší počkat po prvním posekání, případně až na podzim nebo dokonce zimu. Na webu BydlímeÚtulně jsme psali i o tom, že trávník byste měli sekat nejlépe v podvečer.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*