Jaro pomalu ale jistě přichází. Připravte půdu pro sazenice správným způsobem a zvyšte tak vaši letošní úrodu

Fotografie: Freepik

Jaro přichází a s ním také aktivní sezóna pro všechny zahradníky. Zahrady se budou pomalu probouzet a s tím musíte udělat spoustu práce. Jednou z nich je příprava půdy pro sazenice.

Pro zahradníky opět začíná spousta práce, protože příroda se probouzí a přicházejí pravidelné zahradnické činnosti. Příprava úrodné půdy pro sazenice je jedním ze základních aspektů, na které nesmíte zapomenout. Mnozí již zažili uhynutí svých rostlinek. Hlavním důvodem tohoto selhání je právě špatná země, do které jste je zasadili. Podívejme se, co můžete letos udělat jinak a lépe.

Začínáme!

Složení půdy by mělo zahrnovat organické složky, jako je sod (půda ze zahrady) a listnatá půda (shnilé podestýlky jakéhokoli druhu), rašelina, humus, slunečnicové a obilné slupky, rašelinových mech, popel ze dřeva a skořápky (dobře usušené a rozdrcené). V půdě by se jednoznačně neměli objevit semena plevelů, larvy hmyzu a vajíčka, patogeny a houby, toxické látky a další aktivně se rozkládají komponenty.

Fotografie: Freepik

Kromě toho se tam mohou ale objevit také některé anorganické složky, které je třeba zahrnout do složení půdy. Říční písek je první složkou. Nezapomeňte jej opláchnout a odstranit všechny nečistoty. Čím je písek tmavší, tím více nečistot ve svém složení obsahuje mangan a železo. Jejich přebytečné množství ovšem škodí rostlinám, a to hlavně v počáteční fázi růstu. Písek je vynikající kypřič půdy a podporuje růst kořenů.

Další anorganické složky

Druhou anorganickou složkou je perlit. Jde o ekologický pH neutrální materiál, který neobsahuje žádné těžké kovy. Nehnije ani se nerozkládá a je vysoce savý. Zahrnutím této složky do půdy zvýšíte propustnost vzduchu, uvolníte půdu a zabráníte tvorbě kůry na jejím povrchu. Absorbuje vlhkost a postupně ji dodává rostlině, čímž zabraňuje hnilobě kořenů a podporuje růst.

Fotografie: Freepik

Třetí anorganickou látkou, která by neměla chybět ve vaší půdě, je vermikulit. Jde o ekologický porézní materiál, který má stejné vlastnosti jako perlit, ale ve svém složení navíc obsahuje hořčík, vápník a draslík. Dokáže proto rostliny úžasně vyživit a dodat jim potřebné minerály, které potřebují nejen k dobrému růstu, ale v případě ovoce a zeleniny k vynikající chuti.

Poslední důležitá položka

Poslední anorganickou složkou, kterou můžete začlenit do půdy, je hydrogel. Jedná se o sterilní interní polymer, který má vysokou vlhkostní kapacitu. Tato složka snižuje množství zálivky a udržuje konstantní vlhkost půdy. Díky tomu kořeny nebudou hnít, i když bude půda příliš vlhká.