Jednoduché přírodní vánoční ozdoby vypadají skvěle a šetří planetu i peníze. Načerpejte inspiraci na příští Vánoce

Fotografie: Shutterstock

Vánoční svátky jsou každoroční výzvou k dekoraci domu zvenčí i zevnitř. Adventní věnce, baňky, světýlka a vánoční ozdoby se prodávají na každém rohu a vyžaduje velké množství sebekázně nedokupovat stále nové a nové dekorace. Ačkoliv je lehké propadnout konzumu, levnou a překrásnou variantou, za kterou vám poděkuje planeta i vaše peněženka, jsou vlastnoručně vyráběné ozdoby z přírodnin.

Inspirujte se na internetu a vyrazte na procházku do lesa

Co myslíte, prospěje vám víc rodinná procházka do lesa, nebo nákup šestého odstínu baněk v nákupním centru? Odpověď je jednoduchá. Zvláště v dobách předvánočního shonu je procházka tichou přírodou balzámem na napnuté nervy, i kdybyste se měli vrátit s prázdnýma rukama. To se ale určitě nestane.

Příroda nabízí spoustu materiálu stačí se jen dobře dívat. Budou se vám hodit větvičky, mech, šišky a bobule. Pokud nevíte, co přesně chcete vytvořit, a nejste příliš kreativní, inspirujte se na internetu. Garantujeme vám, že najdete tolik překrásných návodů a inspirací, že nebudete vědět, čím začít.

Vytvořte si klasický adventní věnec nebo ozdobte tác či prkýnko

S příchodem adventu se začíná s tematickou výzdobou. Jako první přichází na řadu adventní věnec. Sympatické je, že se doba změnila a kruhový věnec zdobený spoustou lesklých cingrlátek je spíše přežitkem.

Letí přírodní ozdoby, šišky, jutový provázek, dřevěné ozdoby a tlumené odstíny nebo tradiční červená. Pokud věnec nechcete kupovat a neumíte ho sama vytvořit, není to žádný problém.

Populární jsou svíčky vyskládané na kruhovém nebo podlouhlém tácu ozdobené jehličím a vším, co vás jen napadne. Dejte si ale dobrý pozor, abyste nenechali svíčky hořet bez dozoru: zejména suché jehličí může vzplát.

Přírodní ozdoby na stromeček: šišky, ořechy a sušený pomeranč

Jestli chcete letos obměnit ozdoby na vánočním stromku, zkuste je vyrobit sama nebo s dětmi. Upečte a nazdobte medové perníčky, nasušte plátky pomeranče nebo z jeho kůry vykrájejte hvězdičky, zvonečky, stromečky a jiné tvary. Hezky vypadají i ořechy s červenou mašličkou nebo suché šišky, které můžete dozdobit bílou nebo stříbrnou barvou.

Fotografie: Pixabay

Využijte dary přírody i při prostírání slavnostního stolu či balení dárků

Větvičky, šišky i pomerančová kůra mohou sloužit i při balení dárků. Pouhé zastrčené větvičky za stužku zvedne jeho úroveň téměř bez práce. Větve můžete dát do vázy jen tak nebo na ně navěsit ozdoby. Můžete vytvořit také závěs na dveře, girlandu nebo zápichy do truhlíku či květináče.