Bylinky slouží stejnou měrou lidem, zvířatům nebo třeba i jiným rostlinám. Takový kostival je kupříkladu dobrým hnojivem pro okurky.
Sklizeň okurek nastává v jednom z nejtěžších období roku – vysoké teploty a nedostatek vláhy si na nich mohou vybrat daň. Nenechte se ošidit o plody své práce a podpořte rostliny přírodním hnojivem z kostivalu.
Dusík nebo draslík? Pořadí hraje roli
Pravidelné hnojení je pro rostliny důležité. Poskytuje jim živiny pro správný růst, podporuje zdravý a silný kořenový systém, zvyšuje jejich odolnost proti škůdcům a chorobám, a pokud jde o plodící rostliny, dodává jim sílu právě pro tvorbu plodů. V každé fázi svého vývoje přitom rostlina potřebuje hnojivo s jiným obsahem látek, aby jí bylo skutečně k užitku.
U většiny druhů okurek se jejich „život“ dělí na dva časové úseky. Prvním je období, kdy rostlina vytváří listy a výhonky a koření v zemi – v této fázi je pro okurky důležitý přísun dusíku. Ten právě tyto procesy podpoří a zajistí, že rostlina bude silná a odolná. Ve chvíli, kdy se na ní ale začnou objevovat plody a ty následně dozrávat, je nutný přechod na hnojiva s obsahem draslíku. Obvykle čas této druhé fáze přichází s letními horky, tedy v červnu a červenci.
Kvůli těmto nejčastějším chybám vaše orchidej neroste. Díky těmto trikům rostlinu zachráníte
Levné hnojivo z luk a strání
Draslík je pro okurky důležitý nejen kvůli plodům, ale také dělá rostlinu odolnější proti škůdcům a nemocím, případně teplotním šokům a suchu. Při nedostatku této látky se podle webu SmakDnia okurky ozývají tak, že se jejich listy kroutí a objevují se na nich spálené flíčky. Jakmile si tedy tohoto volání o pomoc všimnete, neztrácejte čas a zakročte. Navrátit rostlině zdraví můžete snadno odvarem z kostivalu.
Portál Lékárna připomíná, že kostival roste s oblibou na březích rybníků nebo v podmáčené půdě. Aby vydal své drahocenné látky, naložte kostival na týden do kyblíku s vodou a poté přeceďte. Takto připravené hnojivo přilévejte k okurkám asi jednou týdně. O dalších domácích hnojivech, která jsou vhodná na okurky, jsme psali na BydlímeÚtulně.
Napište komentář