Koupila válečný bunkr a přestavěla ho na dokonalé, útulné bydlení

Že nevyužitý bunkr nemůže být dokonalým bydlením? Přesvědčíme vás o opaku. Mnoho lidí touží po tom pořídit si domek na pobřeží moře nebo oceánu. Jenže všichni víme, jak je to dnes s cenami nemovitostí a najít vhodný dům i lokalitu je velmi obtížné. Stejný sen měla i Elizabeth Strutton z Velké Británie, ale ta se nenechala odradit vysokými cenami.

Zvolila velmi netradiční postup. Za své úspory si koupila starý a nepoužívaný bunkr z druhé světové války. Zaujalo ji jeho úžasné umístění přímo na útesu s nádherným výhledem na moře i okolí. Jenže co se starým a plesnivým bunkrem?

Elizabeth se rozhodla, že jej přetvoří ve svůj nový domov. Čekala ji ale neuvěřitelná spousta práce. Bunkr byl sice rozlehlý, ale plný starého harampádí, nářadí, zrezivělých drátů a oprýskaných stěn. Krysy jej využívaly jako vhodný úkryt a dle toho to uvnitř také zapáchalo. Elizabeth se ale nenechala odradit.

Proměna k neuvěření

Vše nejprve vystěhovala a započala s úpravami stěn a podlah. Podle jejích slov šlo vůbec o tu nejtěžší část. Všechno bylo staré, plesnivé a řadu stěn musela kompletně strhnout a přebudovat. Jakmile byly ale tyto práce dokončeny, ukázalo se, že velký prostor skýtá netušené možnosti. Tlusté stěny zajišťovaly velmi dobrou tepelnou i hlukovou izolaci, což Elizabeth dodnes vnímá jako jednu z hlavních výhod jejího nového bydlení.

Prostorný domek, který si zamilujete

Práce trvaly několik let, ale nyní už jen sklízí ovoce svého dlouhého snažení. Kdybyste vstoupili dovnitř, nikdy byste nevěřili, že se nacházíte ve válčeném bunkru. Vše je zařízeno moderně, v jasných barvách a se všemi vymoženostmi, které si jen můžete přát.

Nechybí předsíň, prostorný obývák, plně vybavená kuchyň, ložnice, dvě koupelny a k tomu spousta úložného prostoru. Ve výsledku je bunkr pro jednoho člověka možná až zbytečně velký.

Jedinou nevýhodou je nedostatek světla. Elizabeth sice vytvořila střešní okno a ventilaci, ale je pravdou, že zejména v zimě zde může být dost tmavo. Elizabeth to ale kompenzuje použitím dostatečného osvětlení, takže vám denní světlo ani nechybí.

Fotografie: SWNS