Léto je ideálním obdobím na renovaci bytu – na co se připravit?

Právě léto je obdobím, které poodhalí nedostatky v bydlení, kterých jsme si doposud nevšimli. Prázdniny jsou skvělým obdobím, kdy je vhodné naplánovat a zrealizovat renovaci bydlení. Ovšem nic se nemá podcenit, proto je řádná příprava důležitým krokem. Znáte to – štěstí přeje připraveným.

Jedna věc je mít plán, druhá pak mít reálné cíle. Mnoho lidí dělá tu chybu, že se vrhne do módních trendů a jaksi zapomene na potřeby, zvyky, počet obyvatel v domácnosti a solidní finanční rozpočet. Jestliže si předem vše promyslíte a zorganizujete, nic vás nezaskočí. V opačném případě vás neplánované změny budou stát více času i peněz. Je tedy nutné promyslet každý detail.

Na co se připravit před renovací?

  • U správce nemovitostí si ověřte, zda jsou určité stavební úpravy vůbec možné
  • Vyřiďte s předstihem veškeré potřebné formality na stavebním úřadě
  • Zjistěte si dodací lhůty potřebných materiálů, nového nábytku, elektrospotřebičů apod.
  • Půjde-li o pronajatý byt, dohodněte se nejdříve písemně s majitelem
  • Ptejte se známých, pátrejte na internetu, hledejte firmy, pokud nebudete renovovat svépomocí
  • Počítejte s nečekanými výdaji, odložte si raději více peněz

 

Firmu nebo vlastním úsilím?

Ze začátku se může zdát, že renovace svépomocí ušetří nemalé peníze, ale pozor, nevyplatí se přeceňovat vlastní síly. Něco možná zvládnete sami, ale některé složitější práce se vyplatí přenechat profesionálům – opravovat pak vzniklé škody by se mohlo dost prodražit. Investujte raději do profesionálně odvedené práce hned na začátku, na jejich práci dostanete mimo to i záruku.

Renovovat se dá i nábytek

Máte hotový rozpočet a už předem víte, že by to chtělo i novou sedací soupravu, ale ne a ne se vejít do rozpočtu? Pak popřemýšlejte, zda není možné nějaký ten nábytek jen renovovat namísto nákupu nového. Jestliže se vám na vaší staré sedačce sedí dobře a vykazuje jen známky opotřebení, pak stačí koupit namísto nové sedačky, která by stála minimálně 12 tisíc nový textilní potah na míru. Ten vás vyjde na dva tisíce a sedačka bude vypadat jako nová. Nový elegantní design promění vaši sedačku jako mávnutím kouzelného proutku a ještě vám dalších pár let vydrží.

Obrázek: pixabay