Když si staré křeslo zaslouží nový kabát: Žena provedla citlivou renovaci s parádním výsledkem

Fotografie: Depositphotos

Většina letitého nábytku dosud obsahuje poctivou dávku řemeslné práce. Nezbavujte se ho, zkuste ho zrenovovat a dát mu novou podobu.

Znáte to, nábytek doslouží, okouká se, přestane se hodit do interiéru a pak ho čeká rychlá cesta k popelnicím. Zkuste se před tímto definitivním řešením ještě trochu pozastavit a zamyslet se, jestli by to nešlo udělat i jinak. Starší kousky totiž mívají jistou kvalitu, kterou dnes už moc neseženete.

Myslete ekologicky i prakticky

Zatímco dříve se nábytek vytvářel kus za kusem, ručně a poctivě, dnes na nás výrobní linky nábytkářských firem chrlí totožné kusy po tisících. A rozdíl je patrný hned na první pohled. Starší nábytek dodnes disponuje duší, neboť se mnohdy předával v rodině dál, ale k takovému sériovému kousku, který slouží jenom pár let, si ani vztah vytvořit nelze. Zkrátka to před časem jeho dosloužení nestihnete. Konzum potom udává koupit si nábytek nový. Ale je nutné to samé dělat s tím letitým, kvalitním?

Je jedno, jestli jde o židle, stoly nebo křesla či komody, mají-li solidní základ, byla by chyba je jen tak zahodit. A nejde jen o módní vlnu upcyklace, ale i selský rozum napoví, že takový nábytek už se dnes jen tak nesežene. Dopřejte mu další šanci. Vyhrňte si rukávy a podobně, jako si jistá interiérová designerka inovovala starou komodu, o čemž jsme psali na BydlímeÚtulně, se pusťte do práce.

Začněte s citlivou renovací

V závislosti na tom, jaký nábytek máte, byste si měli stanovit postup. Jak shrnuje web Homelook, existuje velký počet řemeslných technik, stejně jako nástrojů. Základem je se ale nebát a do díla se pustit. Inspirací vám může být renovace starých křesel, kterou přinesl portál Cpykami. Ta potřebovala především nové čalounění, od pracovníků se jim ale dostalo zevrubné péče.

Šikovná řemeslnice dodala staré komodě moderní vzhled. Pomocí přesného postupu je to hračka

Křesla byla šetrně zbavená původního čalounění, které posloužilo jako vzor pro střih nového. Područky získaly šedý potah s potiskem, zatímco hlavní zbytek křesla čalouníci oděli do sametu v barvě královské modři. Předtím celá konstrukce křesla prošla prohlídkou a dotažením šroubů, také ji bylo potřeba opětovně potáhnout plstí. Třešničkou na dortu byly nové nohy, které daly křeslům styl.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]