Porucha spánku (nespavost) není ničím neobvyklým. Lidé, kteří čelí tomuto problému se mohou potýkat s věčnou únavou, špatnou náladou, podrážděností, sklonem k depresím, nízkou energií a dokonce sníženou imunitou a dalšími zdravotními problémy.
Naštěstí dnes existuje celá řada triků, které mohou s nespavostí bojovat. Jedním z takovým triků je i pořízení pokojových rostlin, zejména levandule má výtečnou schopnost zlepšovat spánek. Ne nadarmo se používá také v aromaterapii na celkové zklidnění, uvolnění.
Pokojové rostliny nabízejí různé lékařské výhody a přínosy pro zdraví a jednou z nich je zlepšení kvality spánku. Čistí vzduch tím, že absorbují oxid uhličitý a uvolňují kyslík jako hlavní aspekt svého pravidelného životního cyklu.
Mimo pokojových rostlin se dá nespavost léčit vyváženým a zdravým stravovacím režimem, pravidelným cvičením, změnami životního stylu a pravidelnou relaxací (meditace, masáže, aromaterapie, wellness pobyty), pro lepší duševní kondici.
Levandule pro lepší spánek
Levandule obsahuje velmi účinné látky: silice, kumariny, kyselinu rozmarýnovou (která má antiseptické, protivirové a protizánětlivé účinky, flavonoidy. Dokáže zkvalitnit spánek až o 20%. Uvolňuje svalové napětí, navozuje dobrou náladu, odbourává stavy neklidu a nervozity, bojuje s bolestí hlavy, snižuje krevní tlak.
Tato bylinka má samozřejmě ještě celou řadu zdraví prospěšných vlastností (uklidňuje žaludek, působí proti nadýmání, dokáže urychlit hojení ran a brání tvorbě jizev, léčí zánět). Ve výčtu by se dalo ještě dál pokračovat, ale nás momentálně zajímá levandule coby lék na nespavost. Levanduli můžete nejen pěstovat ve své ložnici, ale také si z ní připravit příjemnou koupel před spaním, lahodný čaj, který vás uklidní a připraví na dobrou noc, usušit jí a vyrobit si z ní bylinkové polštářky a umístit pod hlavu nebo rozvěsit klidně po celém bytě/domě. Tato bylinka vám provoní domov a ještě odežene moly. Levanduli můžete dále inhalovat nebo si ji v podobě oleje natřít na tělo.
Obrázky: pixabay