Občas máme problém každé ráno ustlat postel, natož prát ložní prádlo každý týden. Ale ať už tomu věříte či nikoliv, prát každý týden ložní prádlo se ze zdravotních a hygienických důvodů vyplatí. Pokud měníte ložní prádlo jednou za dva týdny nebo dokonce jednou za měsíc, pak je to špatně.
Povlečení se má měnit co 7 dní. Dr. Lisa Ackerley, lékařka a expertka na hygienu, říká, že ačkoli ložní prádlo nemusí vůbec vypadat špinavě, ve skutečnosti tomu tak není. Ačkoliv chodíte do postele jen v pyžamu, může se v ní a na ložním prádle držet docela slušná partička různých neřádů. A to nehovoře o tom, když si někdo na postel sedá nebo dokonce lehá i oblečení, ve kterém chodí ven nebo v domácím outfitu.
Velkou roli hraje i to, zda s vámi domácnost obývají i domácí mazlíčci. Pokud má zelenou váš pes či kočka a chodí k vám spát, pak se vyplatí lůžkoviny měnit dokonce i dříve, než jednou za 7 dní. Co vše může krásně naducaný polštář a přikrývka v sobě ukrývat za nebezpečí?
Plísňové nebo bakteriální infekce
Během spánku se člověk potí. Obzvlášť během léta, ale zpotit se můžete i v zimě. Pot je jedním z důvodů, proč mohou být lůžkoviny plné hub. Ze znečištěných lůžkovin hrozí tedy plísňové a bakteriální infekce: svědění pokožky (často na vnitřní straně stehen, genitálií, problémy s nehty). Studie od společnosti Amerisleep také zjistila, že pokud zůstane ložní prádlo nezměněno déle než jeden týden, obsahuje o 24 631 více bakterií než klika v koupelně.
Problémy s dýcháním
Roztoči nebo štěnice se živí šupinkami kůže. Proto je důležité nejen pravidelně měnit ložní prádlo, ale i luxovat matraci, polštáře a přikrývky. Budete vědět, že je máte, protože na krku, obličeji, pažích a v horní části těla najdete červené skvrnky nebo můžete také zaznamenat problémy s dýcháním. Je opravdu těžké zbavit se roztočů, jakmile jsou ve vaší posteli, ale udržujte je na uzdě pravidelným uklízením a ukládejte veškeré ložní prádlo na chladném a suchém místě mimo vlhkost.
Podráždění kůže, ekzém, akné
Špinavé ložní prádlo (i když špinavě nevypadá) se otírá o pokožku, zatímco spíte – toto tření může vést k podráždění kůže, říká Dr. Joshua Zeichner, americký dermatolog. A žádné mastičky vám nepomohou, když opět ulehnete do takové postele. Bakterie nalézající se v ložním prádle mohou zhoršovat i stav akné. Pokud máte problematickou pokožku obličeje, doporučuje se převlékat i denně polštář.