Ložnice v rustikálním stylu je ta nejútulnější

Vysloví-li se rustikální styl, představí si každý krásné venkovské a starobylé vybavení, leč pro moderní životní styl nepoužitelné. To je ovšem velký omyl. Vedle skandinávského minimalismu se těší velké popularitě právě i styl rustikální.

Stále více lidí si zařizuje v tomto duchu své bydlení. Snoubí v sobě jak moderní prvky, tak útulnost tradičního venkova. Právě proto je rustikální styl ideální pro zařizování ložnic, jeho rostoucí obliba není překvapivá. Jednak díky němu uniknete z přetechnizovaného světa, a pak návrat k přírodním materiálům i tradicím dokážou navodit správnou odpočinkovou atmosféru, která je po náročném dni více než nutná. Vhodnými materiály jsou kámen, dřevo a přírodní tkaniny. Jestliže se vám tento styl líbí a zvažujete, která z místností by měla být takto zařízená jako první, pak je to bezesporu ložnice. Místo, kam se můžete odklidit alespoň na chvíli před uspěchaným okolním světem – v takto vybavené ložnici, jakoby se čas zastavil. Evokuje pocit pohody, jistoty, pokoje, odpočinku.

Jak na útulnou ložnici?

O tom, že přírodní materiály mají pozitivní vliv na člověka, snad nemusíme zdlouhavě psát. Rustikální styl čerpá inspiraci z přírody. Jednak co s materiálů týče, ale i neutrálních a přírodních barev. Inspirovat se můžete nechat loukou plných rozkvetlých květin, lesem, ovocem či určitým ročním obdobím. Kytky, ovoce, stromy najdou své uplatnění v podobě vzorů na stěnách, nábytku, ale i dekoracích.

Do ložnice v rustikálním stylu patří nábytek vyrobený z masivu. Klidně může být i ručně vyřezávaný nebo malovaný, ale i v neopracované přírodní podobě. Efekt se umocní ještě díky kusům nábytku zašlým věkem – oprýskaný vzhled a patina. Buď si takový nábytek můžete vyrobit sami, koupit hotový nebo si jej nechat vyrobit na zakázku.

Další detaily

Nejen postele a ložnicový nábytek hraje prim. Dalšími detaily, které nesmí chybět, jsou stěny, strop, podlaha a trámy. Trámy nejsou nutné, ale žádané určitě. Dále pak solitérní kusy nábytku: prádelník, kosmetický stoleček, komoda či noční stolky. Zapomenout nesmíte ani na kostkovaný či háčkovaný pléd, proutěné košíky, kožešinky. K dekoracím patří živé, ale i sušené květiny a starobylý lustr i lampičky.

Obrázek: pixabay.com