Štědrý milionář se rozhodl částí jmění pomoci místní komunitě. Postavil 99 domů pro bezdomovce

Fotografie: DanDavidCook / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Majetný muž ve středním věku se rozhodl přispět své komunitě a část svého jmění investoval do sofistikovaného řešení bezdomovectví.

Společnost, kterou vybudoval, prodal za osmimístnou sumu. Namísto aby si ale koupil závodní auto nebo soukromý ostrov, rozhodl se poměrnou část věnovat řešení palčivého problému ve svém městě. Koupil pozemek a začal budovat bezpečné místo pro bezdomovce.

Z úspěšného podnikatele charitativním zakladatelem

Podle ČeskéhoRozhlasu více jak 90 % Evropanů pálí jejich výdaje na život, jako jsou účty za bydlení, poplatky za energie a ceny za jídlo. Mnoho z nich poté není schopno tyto výdeje pokrýt a ocitají se v tíživé situaci, která může ústit až k bezdomovectví. Jenom v roce 2019 bylo v České republice přes 23 000 osob bez domova. A čísla se zvyšují. Nejen v naší domovině, ale i v jiných městech po celém světě.

V New Brunswicku v Kanadě došlo například za rok 2023 ke čtvrtinovému nárůstu lidí bez domova. Přestože jde jen o menší město kdesi na severu Ameriky, místnímu milionáři tento problém neunikl. A rozhodl se proti tomuto trendu zasáhnout. Marcel LeBrun, podnikatel s miliony na účtu, vymezil ze svého jmění finanční prostředky na velkolepý projekt. Nazval ho 12neighbours a svou vizi představil i na internetové stránce.

Vysloužilý učitel si už 10 let užívá netradiční bydlení. V jeskyni si zařídil i koupelnu a kuchyni

99 malých domků

Zatímco na některé bezdomovce se usměje štěstí, jako v případě ženy, o které jsme psali na BydlímeÚtulně, jiní se bez střechy nad hlavou musí protloukat dlouhodobě. A protože Marcel považuje za základ právě bezpečné zázemí, staví pro osoby bez přístřeší minidomky. Přestože mají výměru jen několik málo metrů čtverečných, nachází se v nich plnohodnotná koupelna, vybavená kuchyně, postel i prostor s jídelním stolem. Každý má také menší verandu.

Marcelovým cílem je vystavět 99 domků a společné centrum, kde se mohou ubytovaní scházet. Na svůj projekt vyčlenil už více jak 92,5 milionu Kč, přičemž vláda jeho snahu podpořila dotací ve výši 278 milionu Kč. Ubytovaní jsou v prostoru „komunity“ chráněni kamerami. Marcel bezdomovcům také zpřístupňuje pracovní příležitosti v podnikovém centru nebo společnosti věnující se tisku na hedvábí, jak uvádí MyPostiveOutlooks.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]