Mladý muž si vlastnoručně postavil malý domek. Každý mu teď jeho „sídlo“ závidí

Fotografie: S. John, Elsterwerda / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ochrana životního prostředí je smyslem života mladého muže z Maine. Svědčí o tom stavba jeho vysněného malého domku v lese.

Teenager jménem Jesse z amerického státu Maine se pustil do stavby tiny house s ambiciózním úsilím. Rozhodl se, že si svůj malý domek, situovaný daleko od inženýrských sítí, postaví ze ¾ z recyklovaných materiálů. Tento počin není jen výpovědí o udržitelném bydlení, ale také důkazem o vynalézavosti a řemeslné zručnosti mladého muže.

Řemeslná zručnost = cesta k cíli

Svůj malý příbytek postavil v lese. Stavební proces tkvěl v jednoduchosti, pouze s využitím základních nástrojů, jako jsou pily a sekery, píše web HomeHacks. Ty v rukou přátel, rodiny, ale i jeho vlastních postupně vytvářely zajímavou, ale především udržitelnou architekturu.

Interiér zahrnuje jakousi předsíň, kde je uložena obuv, šatstvo a vybavení do přírody. Strop v této části Jesse využil k uskladnění lyží, vesel a dalších sportovních a sezonních předmětů. Kuchyňka je malá, ale praktická. I tak v ní vévodí dvojitý dřez a dostatek pracovní plochy. Všude po stěnách jsou police a na nich předměty každodenní potřeby, jako je nádobí, zásoby aj. K zásobování pitnou vodou stačí 25litrový barel ve stojanu.

Mladý pár se rozhodl pro stavbu unikátního domu, na kterou by většina lidí nenašla odvahu

Pěkné široké lůžko si Jesse vytvořil na mezipatře. Pro kompostovací toaletu postavil příznačný domeček. Jesseho přístup k vaření je stejně udržitelný jako jeho bydlení. Pro každodenní stravování používá malý vařič vyrobený z velké plechovky. Jsou-li tu na návštěvě hosté, přijde na řadu venkovní cihlová pec na dřevo. Vytápění je zajištěno krbovými kamny na dřevo, uvádí web TinyHouseTalk.

Návrat k přírodě

Ochrana životního prostředí a udržitelnost nespočívá jen v recyklovaných materiálech použitých na stavbu, ale zejména v minimální spotřebě vody. Tím ve své podstatě zpochybňuje nezbytnost moderních domácích vodáren a plýtvání, které velmi často přinášejí. Spotřebu elektrické energie, která je však rovněž minimální, pokrývá solárním zařízením. Ve svém věku chápe, jak je třeba chovat se k přírodě, a snaží se to demonstrovat i ostatním.

To ale není zdaleka všechno. Na svůj trávník nepoužívá Jesse moderní sekačku, nýbrž starou kosu, kterou umí nabrousit a použít. A podle video ukázky s ní pracuje naprosto mistrně. Tato tělesná činnost mu prospívá a bohatě nahrazuje pobyt ve fit centru. Další prospěšný pohyb má při pravidelném štípání dřeva, aby měl dostatečnou zásobu na zimní období. Lidí jako Jesse je však víc. Třeba Robin Greenfiel, jehož domeček vypadá jako kůlna. Jeho příběh jsme na BydlímeÚtulně také nedávno zveřejnili.

Hnutí tiny house klade důraz na jednoduché bydlení v malých domech. V posledních letech nabírá na síle a mladí lidé jako Jesse stojí v jeho čele. Posouvají hranice tradičního bydlení a dokazují, že spokojený život nevyžaduje obrovské prostory ani hromadění majetku. Nejdůležitější je návrat k přírodě a sepětí s ní. Vybavení a styl svého bydlení Jesse přizpůsobuje potřebám, které život postupně přináší. Ovšem vše s ohledem na přírodu a udržitelnost.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*